W 2024 r. pracownicy inspekcyjno-techniczni okręgowych urzędów górniczych nie próżnowali

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W ostatnim czasie pojawiło się wiele ofert zatrudnienia w charakterze górnika

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Organa nadzoru górniczego skierowały w 2024 r. do sądów rejonowych 114 wniosków o ukaranie sprawców wykroczeń. W 21 przypadkach wnioski skierowane zostały w związku z badaniem przyczyn i okoliczności niebezpiecznych zdarzeń i wypadków w zakładach górniczych, a w 93 przypadkach w wyniku przeprowadzonych kontroli w zakładach górniczych. Liczba spraw rozpoznanych przez sądy rejonowe w 2024 r. wyniosła 94. Suma orzeczonych kar grzywny wyniosła 190 300 zł, a średnia wysokość kary grzywny – 2 024 zł.

Ciekawie przedstawiają się dane o statystyce spraw o wykroczenia oraz liczbie osób ukaranych przez sądy rejonowe na wniosek organów nadzoru górniczego w 2024 r. Najwięcej wniosków skierowanych do sądów rejonowych w związku z zaistniałymi niebezpiecznymi zdarzeniami oraz wypadkami sporządzili inspektorzy Okręgowego Urzędu górniczego w Rybniku – 10. Natomiast najwięcej wniosków skierowanych do sądów rejonowych w związku z przeprowadzonymi kontrolami – 23, sporządzono w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Warszawie. W statystyce spraw o wykroczenia oraz liczbie osób ukaranych przez sądy rejonowe na wniosek organów nadzoru górniczego w 2024 r. prym wiedzie OUG w Warszawie z orzeczonymi grzywnami w kwocie 58 700 zł. OUG w Rybniku jest na drugim miejscu z kwotą 24 000 zł.

Poza tym w 2024 r. grzywnami w drodze mandatu karnego zostało ukaranych 809 osób na kwotę 335 050 zł, w tym 77 osób kierownictwa, 111 osób wyższego dozoru ruchu, 311 osób dozoru ruchu oraz 310 innych osób. W tym przypadku prym wiedzie OUG w Rybniku, którego inspektorzy ukarali w sumie 296 osób na kwotę 136 550. Na uwagę zasługuje fakt, że  wśród ukaranych znalazło się 11 osób z kierownictwa zakładów górniczych, 74 osoby wyższego dozoru ruchu i aż 139 osób dozoru ruchu. Na drugim miejscu znalazł się OUG w Katowicach, którego inspektorzy ukarali 78 osób na sumę 36 800 zł. Wśród ukaranych znalazły się 4 osoby kierownictwa ruchu, 10 osób wyższego dozoru ruchu i 57 pracowników dozoru ruchu

W 2024 r. organy nadzoru górniczego oraz pracownicy urzędów górniczych w stosunku do sprawców naruszających obowiązki pracownicze zastosowali w 973 przypadkach środki oddziaływania wychowawczego przewidziane w art. 41 Kodeksu wykroczeń. W 9 przypadkach środki oddziaływania wychowawczego zostały zastosowane w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi podczas badania przyczyn i okoliczności zaistniałych niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków, a w 964 przypadkach w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi podczas kontroli. Wszystkie środki zostały zastosowane przez pracowników inspekcyjno-technicznych.

Dane zawarte zostały w opublikowanym przez Wyższy Urząd Górniczy sprawozdaniu z działalności Okręgowych Urzędów Górniczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.