Dotkliwie odczuwają skutki tzw. decyzji węglowej Morawieckiego

fot: Maciej Dorosiński

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce

fot: Maciej Dorosiński

PKP Cargo do dziś dotkliwie odczuwa negatywne skutki tzw. decyzji węglowej byłego premiera Mateusza Morawieckiego z lipca 2022 roku oraz sposobu jej wykonania przez ówczesny zarząd spółki - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie PKP Cargo.

Jak przekazał w poniedziałek przewoźnik, ówczesny zarząd PKP Cargo skierował tabor spółki do przewozu węgla z nadbałtyckich portów, co odbyło się kosztem porzucenia innych, komercyjnych i rentownych zleceń.

“Obecny zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji podejmuje działania mające na celu przywrócenie zaufania kontrahentów do PKP Cargo w restrukturyzacji“ - podkreślono.

Według PKP Cargo, spółka aktywnie uczestniczy w toczących się czynnościach procesowych w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie tzw. decyzji węglowej.

Spółka na początku sierpnia informowała, że “dotyczy ona +podjęcia działań w ramach wykonania decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 roku oraz decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2022 roku bez uprzedniego zawarcia porozumienia z Ministrem Aktywów Państwowych oraz wydania uchwały zarządu PKP CARGO S.A., wskutek czego wyrządzono szkodę majątkową wielkiej wartości ww. podmiotowi w postaci utraty przychodów z wykonywanych umów z innymi podmiotami i utraty spodziewanych korzyści, tj. o przestępstwo z art. 296 § 1 i 3 k.k.+“ poinformował przewoźnik.

W lipcu tego roku p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka mówił, że ówczesny zarząd spółki po wydaniu decyzji węglowej porzucił klientów i zerwał lukratywne kontrakty, w związku z czym musiała zapłacić “wielkie kary umowne“.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało 21 sierpnia tego roku, że decyzja premiera Morawieckiego z 2022 r., polecająca PKP Cargo przewóz węgla importowanego przez PGE Paliwa i Węglokoks nie daje podstaw prawnych do wypłaty przewoźnikowi kosztów transportu czy rekompensaty.

Według resortu aktywów należy stwierdzić, że koszty transportu, o których mowa w decyzji, zostały wobec PKP Cargo w pełni pokryte.

“Wydaje się, że ewentualne oczekiwanie PKP Cargo zapłaty rekompensaty z tytułu poniesienia innych, poza kosztami transportu, kosztów związanych z realizacją decyzji nie znajduje pokrycia w decyzji“ - podkreśliło wtedy MAP.

Resort poinformował też wtedy, że wysłał do PKP Cargo odpowiedź na pismo spółki, w którym jej zarząd zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych o pilną wypłatę rekompensaty za realizację tzw. decyzji węglowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.