Dotarł do planów KE ws. niezależności energetycznej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zapisy projektu komunikatu, do którego udało mi się dotrzeć, pokazują, że wielokrotnie wyrażane m.in. przeze mnie ostrzeżenia, iż Europa musi podjąć bardziej zdecydowane działania w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, znalazły poparcie - podkreśla Bogusław Sonik

fot: Andrzej Bęben/ARC

Stress testy systemów energetycznych krajów Unie Europejskiej, import gazu LNG, a także zwiększenie produkcji energii i warunkowa produkcja gazu łupkowego - to niektóre pomysły Komisji Europejskiej na zmniejszenie zależności energetycznej UE. O zapisach projektu poinformował europoseł Bogusław Sonik.

Oficjalnie Komisja Europejska przedstawi plan w środę (28 maja). Będzie on przedmiotem obrad czerwcowego szczytu UE. Temat zmniejszenia zależności od dostaw gazu z Rosji jest w Europie szeroko dyskutowany w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

W krótkim terminie KE proponuje, by kraje UE przeprowadziły tzw. stress testy swoich systemów energetycznych w świetle ryzyka przerwania dostaw zimą, zwiększyły zapasy gazu, rozwinęły infrastrukturę kryzysową, zredukowały popyt na energię w bardzo krótkim terminie. KE uważa też, że powinna być w tym czasie zwiększona produkcja głównych dostawców poprzez zaangażowanie UE w relacje z krajami-dostawcami.

Tam gdzie produkcja nie może być zwiększona - proponuje KE - powinny zostać czasowo przekierowane zasoby gazu dostępne na rynku globalnym, zwłaszcza gazu skroplonego LNG. Ponadto Komisja proponuje koordynację na poziomie regionalnym, krajowym i unijnym planów kryzysowych oraz połączenie części istniejących zasobów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego na poziomie unijnym i międzynarodowym i stworzenie "wirtualnej wspólnej rezerwy".

W krótkim i średnim terminie KE proponuje wzmocnienie mechanizmów solidarnościowych UE wraz z koordynacją planów kryzysowych i chronieniem strategicznej infrastruktury. KE opowiada się za ukończeniem wspólnego, zintegrowanego rynku. W średnim okresie KE proponuje moderowanie zapotrzebowania na energię, zwiększenie produkcji energii w UE oraz dywersyfikację zewnętrznych dostawców.

W średnim i długim okresie Komisja opowiada się za zwiększeniem koordynacji krajowych polityk energetycznych i za tym, aby mówić "jednym głosem w zewnętrznej polityce energetycznej". Ponadto KE wskazuje, że produkowanie ropy i gazu z niekonwencjonalnych źródeł w Europie, zwłaszcza gazu łupkowego może "częściowo zrekompensować spadającą produkcję konwencjonalną, pod warunkiem, że są odpowiednio rozwiązane kwestie publicznej akceptacji i wpływu na środowisko".

- Zapisy projektu komunikatu, do którego udało mi się dotrzeć, pokazują, że wielokrotnie wyrażane m.in. przeze mnie ostrzeżenia, iż Europa musi podjąć bardziej zdecydowane działania w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, znalazły poparcie. Unijni decydenci doceniają kluczowe znaczenie wydobycia rodzimych surowców - w tym przede wszystkim gazu łupkowego - o co jeszcze niedawno toczyłem batalię w PE. Jak widać mój wysiłek nie poszedł na marne - skomentował europoseł Sonik.

Zaznaczył, że na liście strategicznych projektów infrastruktury energetycznej wraz z zapewnieniem ich finansowania znalazły się interkonektory gazowe pomiędzy Polską i Czechami oraz Polską i Słowacją (do 2019 r.), a także pomiędzy Polska a Litwą (do 2016 r.).

- Widać korzystną zmianę tonu wypowiedzi KE. Co więcej wiele zapisów (np. o mechanizmach solidarnościowych) współgra z polską koncepcją unii energetycznej. Otwarto również drogę dla sprowadzania gazu LNG spoza Europy. To pozytywnie nastraja na przyszłość - zaznaczył Sonik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.