Dotąd w województwie śląskim do zwolnień grupowych przewidziano 1,6 tys. osób

fot: Maciej Dorosiński

- W przeciągu paru miesięcy wpompowaliśmy w walkę z niską emisją 300-400 mln zł - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

fot: Maciej Dorosiński

Dane dotyczące m.in. sytuacji gospodarczej, które spływają dziś w woj. śląskim, nie są niepokojące - powiedział w środę na antenie Radia Piekary marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Jak zaznaczył, dotąd w woj. śląskim do zwolnień grupowych przewidziano 1,6 tys. osób.

W kontekście rozmowy o sytuacji finansowej woj. śląskiego i marszałkowskich instytucji w czasie epidemii, a także podziału ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Woj. Śląskiego, marszałek zadeklarował, że nawet w tej obecnej trudnej sytuacji jest optymistą.

- Jestem, nawet w trudnej sytuacji optymistą, że jakby nie było sytuacja w trzecim czy czwartym kwartale ulegnie poprawie, bo dane, które spływają na dziś w woj. śląskim nie są niepokojące - ocenił Chełstowski.

Odnosząc wskaźniki z pierwszego kwartału ub. roku, do obecnego wskazał, że "sytuacja jest relatywnie taka sama, a nawet i lepsza", choć zastrzegł, że zweryfikują ją dane z kwietnia i maja.

- Też nie ma wielkich informacji o wielkich zwolnieniach grupowych: na tę chwilę mamy informację, że w całym województwie to jest 1,6 tys. osób do zwolnień grupowych przewidzianych, zgłoszonych do Wojewódzkiego Urzędu Pracy - i na bieżąco monitorujemy tę sytuację" - zaznaczył marszałek.

Zapewnił też, że "bardzo sprawnie działa wypłata zasiłków": wypłacono już prawie 108 mln zł na prawie 28 tys. wniosków do WUP.

Pytany o podział środków z ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej, w którym znacznie mniejszą niż w poprzednich latach kwotę skierowano do wojewódzkich placówek kultury (dotąd przewidujących co roku wpływy z tego źródła) Chełstowski przypomniał, że obecnie placówki te nie ponoszą wydatków na działalność bieżącą.

- Na pewno nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której jakakolwiek z naszych instytucji będzie zagrożona. () Ale oczywiście model oszczędnościowy musi być wdrożony - dodał, uściślając, że chodzi np. o wstrzymanie części inwestycji, przy utrzymaniu potencjału artystycznego i "innych przyczółków". - Na razie sytuacja nie jest zła - zdiagnozował marszałek.

Odnosząc się do pieniędzy skierowanych w regionie do podmiotów ochrony zdrowia (123 mln zł ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego; wraz z wkładem własnym) Chełstowski przypomniał, że to nie nowe fundusze unijne, lecz - dzięki szybkiej ścieżce uzgodnień z Komisją Europejską i stroną rządową - dotychczasowe środki przesunięte z innych inwestycji.

Prócz tego, w ramach nadwyżki budżetowej (rozdzielonej w kluczowej części na ochronę zdrowia) samorząd województwa skierował do podmiotów ochrony zdrowia 62 mln zł: 27 mln zł na ustabilizowanie sytuacji finansowej szpitali, 21 mln zł na niezbędne inwestycje w służbie zdrowia i 12 mln zł na walkę z koronawirusem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.