Dotacje do gazowych kotłów niskotemperaturowych tylko w zestawie z OZE

fot: Materiały prasowe

W środę Sejm ma rozpatrzyć poprawki Senatu do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu

fot: Materiały prasowe

Od 2025 r. dotacje do zakupu kotłów niskotemperaturowych oraz kotłów kondensacyjnych na gaz będą możliwe jedynie w zestawie zawierającym odnawialne źródła energii - wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia resortu klimatu.

W poniedziałek na stronach rządowego centrum legislacji (RCL) opublikowano projekt noweli rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości.

W uzasadnieniu jak i ocenie skutków regulacji (OSR) projektu wskazano, że w maju br. w życie weszła dyrektywa PE i Rady ws. charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z jednym z artykułów tej dyrektywy, państwa UE od 1 stycznia 2025 r. nie mogą udzielać żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r.

“W ramach programów dofinansowań możliwe aktualnie jest dofinansowanie przedsięwzięć polegających na wymianie istniejącego źródła ciepła na indywidualne źródła ciepła zasilane paliwami kopalnymi, tj. gazem ziemnym lub olejem opałowym. Od 1 stycznia 2025 r. powyższe działanie będzie niezgodne z prawem unijnym“ - podkreślono w OSR projektu.

W uzasadnieniu wskazano, że wymiana istniejącego źródła ciepła na indywidualne źródło, jakim jest kocioł niskotemperaturowy na paliwo gazowe lub paliwo ciekłe, a także kocioł kondensacyjny opalany gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim, nie będzie mogła być kwalifikowana w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań.

Zwrócono jednak uwagę, że “nadal będzie istniała możliwość dofinansowania ww. źródeł ciepła, ale wyłącznie w zestawach zawierających odnawialne źródła energii“. “Na rynku są dostępne tego typu zestawy zawierające ogrzewacz pomieszczeń lub ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i tzw. urządzenie słoneczne“ - zauważono.

Dodano, że takie zestawy mają też oddzielną klasę efektywności energetycznej, a wymagania w tym zakresie określone są w prawodawstwie unijnym.

Projekt przewiduje, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Resort klimatu tłumaczy to koniecznością modyfikacji programów bezzwrotnych dofinansowań, które mają być realizowane w 2025 r. Regulaminy takich programów muszą bowiem do 15 grudnia 2024 r. zostać złożone do Prezesa URE.

“() należy wskazać, że taki termin wejścia w życie (z dniem następującym po dniu ogłoszenia - PAP) jest uzasadniony potrzebą prawidłowej realizacji przez podmioty zobowiązane programów bezzwrotnych dofinansowań w 2025 roku. Niezbędne jest, aby rozporządzenie weszło w życie minimum dwa tygodnie przed terminem złożenia ww. regulaminów, tak, aby umożliwić podmiotom zobowiązanym modyfikację ww. regulaminów przed 15 grudnia 2024 r.“ - wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia MKiŚ.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1734613290 katowice

Katowice zamówiły u Solarisa 15 autobusów miejskich na gaz

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zamówiło u Solarisa piętnaście autobusów z napędem gazowym - podał w poniedziałek katowicki magistrat. Wartość umowy to 38 mln zł, z tego ponad 25 mln zł pokryją środki unijne.

Program CPN będzie stopniowo ograniczany

Ze względu na zmieniającą się sytuację na Bliskim Wschodzie zdecydowano o stopniowym ograniczaniu programu CPN - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort wskazał, że obniżka VAT będzie obowiązywać do 30 czerwca, a obniżka akcyzy wygasa 16 czerwca.

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.