Przeszło 854 tys. zł pozostanie natomiast w rezerwie, przeznaczonej na sfinansowanie robót, dyktowanych orzeczonymi w 2008 r. wyrokami sądowymi, a także naprawienie szkód, których realizacji nie można było zawczasu przewidzieć z powodu przeciągających się negocjacji z poszkodowanymi co do zakresu i warunków ich usuwania.
Pieniądze z budżetowej dotacji są obracane na naprawianie szkód, będących „spuścizną” po zlikwidowanych już zakładach górniczych. W pierwszym półroczu br. ich głównymi beneficjentami były zakłady Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA (Centralny Zakład Odwadniania Kopalń i Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji) oraz Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń Sp. z o.o. (zakład KWK „Powstańców Śląskich-Bytom I”). Wśród finansowanych przez państwo zadań, realizowanych przez te firmy w I półroczu br., między innymi poddano likwidacji 400 m szybów, 3 obiekty kopalnianej infrastruktury (podobne roboty biegną w 3 dalszych) oraz zrealizowano 2 zadania z zakresu rekultywacji terenów pogórniczych, a 2 kolejne są w fazie kontynuacji.
Nadto zrealizowano 29 zadań, łączących się z zabezpieczaniem sąsiednich kopalń przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym. W tej grupie kontynuowane są roboty w ramach kolejnych 95 zadań. Z dotacji finansowane były również specjalistyczne ekspertyzy i opracowania. Od początku roku do końca czerwca sporządzono 17 takich opracowań, zaś w toku przygotowań było 6 innych.
W okresie styczeń–czerwiec 2008 r. sześć podmiotów otrzymało – w postaci zaliczki dotacji budżetowej – łącznie prawie 5831 tys. zł. Zostały przeznaczone m.in. na wypłaty odszkodowań, utrzymanie przepompowni na terenie Niecki Bytomskiej oraz prowadzenie remontów w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. W czerwcu na rachunek Ministerstwa Gospodarki dwukrotnie wpłynął zwrot niewykorzystanej dotacji. W obu przypadkach były to symboliczne kwoty – ze zlikwidowanego Zakładu Górniczego „Rozalia” w Siemianowicach (186 zł) oraz kopalni „Niwka-Modrzejów” w upadłości (36 zł).
Według planów na ten rok Kompania Węglowa SA ma otrzymać na naprawianie szkód, spowodowanych ruchem zakładu górniczego prawie 2,7 mln zł. Taka kwota dotacji ma pójść na realizację 12 zadań. W I półroczu br. za wykonanie 5 zadań spółce przekazano z budżetu prawie 172 tys. zł. Katowicki Holding Węglowy SA może w tym roku liczyć na prawie 488 tys. zł dotacji na naprawianie szkód po zlikwidowanej kopalni „Katowice-Kleofas”.
Prawo geologiczne i górnicze zobowiązuje przedsiębiorców do tworzenia funduszy likwidacji zakładów górniczych. Na koniec czerwca stan środków na wyodrębnionych rachunkach bankowych wynosił przeszło 306 mln zł. W I półroczu br. Kompania Węglowa SA wydała z tego funduszu 7783 tys. zł, zaś Katowicki Holding Węglowy – 1059 tys. zł.
Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów
Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.