Dopłaty do targów: Polskie firmy niechlubnym wyjątkiem w Europie

Jesteśmy niechlubnym wyjątkiem Europy — tylko nasi przedsiębiorcy nie dostają dotacji na udział w targach.

 

O roszczeniach polskich biznesmenów nettg.pl napisał przed paru dniami (zobacz: Firmy domagają się od MG należnych dotacji za targi).

 

Do tematu powrócił czwartkowy \"Puls Biznesu\". Biednemu wiatr w oczy - napisał dziennik. Nie dość że polscy eksporterzy zmagają się z mocnym złotym, to na dodatek nie mogą liczyć na wsparcie przy zdobywaniu zagranicznych rynków. Od października 2007 r. polskie firmy nie mają szans na wsparcie tego typu imprez.

 

— To bardzo nieszczęśliwy moment, bo dofinansowanie z poprzedniego programu właśnie się skończyło, a nowe działania jeszcze nie ruszyły. Mamy dziurę. Polska jest jedynym krajem Unii, w którym przedsiębiorcy nie mogą liczyć na tego typu pomoc — przyznaje Igor Mitroczuk z Ministerstwa Gospodarki.

 

— Czekamy na nowe rozporządzenie Brukseli w sprawie udzielania pomocy publicznej. Nie chcielibyśmy narażać przedsiębiorców na to, że po złożeniu wniosku zmienią się warunki. Rozporządzenie miało być w lipcu, może będzie w tym miesiącu — mówi Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Dziś firmy mogą dostać dofinansowanie tylko do imprez promocyjnych towarzyszących targom. Istnieją też programy regionalne, ale w każdym województwie sytuacja jest inna.

 

Nowe programy najpewniej ruszą w przyszłym roku. Są to: działanie 6.1, „Paszport do eksportu”, z którego dofinansowanie będą mogły dostać firmy wchodzące na nowe rynki, jeśli przedstawią 2-3- -letni plan rozwoju, oraz działanie 6.5 „Promocja polskiej gospodarki”, skierowane do wybranych branż.

 

— Te działania są zupełnie nowym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, iż część firm w ogóle nie będzie się mogła ubiegać o dotacje, dlatego powinny się zwrócić do urzędów marszałkowskich o wsparcie w ramach programów regionalnych — uważa Igor Mitroczuk.

 

Niefortunnie zakończył się poprzedni program wspierania targów, o czym „PB” informował w ubiegłym tygodniu. Okazało się, że na 327 wniosków o dofinansowanie targów, które już się odbyły, nie wystarczy pieniędzy. Przedsiębiorcy zamierzają walczyć o odzyskanie obiecanego dofinansowania, które — według szacunków „PB” może sięgać 6,5 mln zł. Do dwóch krakowskich firm, które założyły grupę przedsiębiorców poszkodowanych przez ministerstwo, już dołączyły dwie spółki z Katowic.

 

Część osób uważa jednak, że udział w targach to już przeżytek.

— Dziś po prostu jedziemy na miejsce i załatwiamy sprawę — mówi Janusz Primula, dyrektor marketingu producenta maszyn górniczych Kopex.

— Stare metody odchodzą do lamusa. Firmy współpracujące z nami mówią wprost, że szukają sposobu uzupełnienia, wzmocnienia dotychczasowych, tradycyjnych metod zdobywania klientów — potwierdza Edyta Żak, prezes systemu Business Bill- board Europe, wspierającego sprzedaż eksportową oraz marketing międzynarodowy w Europie.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.