Donbas inwestuje w koksownię

Inwestor myślał o jej zamknięciu, teraz włoży w nią 100 mln zł. Mowa o częstochowskiej koksowni, która przeżyje dzięki hossie.

Ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu, który ponad trzy lata temu przejął Hutę Częstochowę (HC), z dobrodziejstwem inwentarza dostał też koksownię. Pod koniec ubiegłego roku zapadała decyzja — inwestujemy. W styczniu tego roku została powołana nowa spółka Koksownia Częstochowa Nowa (KCN), która przejęła aktywa koksownicze wraz z 300-osobową załogą. Prezesem firmy został Tadeusz Wenecki, były szef państwowego Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS). Ten sam, który w imieniu TFS sprzedał ukraińskim inwestorom częstochowską hutę - napisał \"Puls Biznesu\".

Obecnie KCN posiada cztery baterie koksownicze, ale są one przestarzałe technologicznie, mało wydajne i nieekologiczne. Dlatego wizja zamknięcia zakładu była całkiem realna. Na szczęście na świecie utrzymuje się wysoki popyt na koks, niezbędny do produkcji stali, co odzwierciedla się jego cenach. Dlatego też w miejscu starej baterii ma powstać nowa. Szacunkowa wartość inwestycji to około 100 mln zł. 

Budowa baterii ma ruszyć jeszcze wiosną, a jej ukończenie przewidziano na koniec przeszłego roku. Nowa bateria ma produkować około 0,8 mln ton koksu rocznie, który ma trafiać głównie na rynki zagraniczne. Obecnie cały zakład wytwarza około 0,4 mln ton koksu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Przyspieszymy realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych

Radykalne przyspieszenie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które mają znaczenie dla obronności, bezpieczeństwa i gospodarki Polski - zapowiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Gliwice likwidują „tykającą bombę”. Po 8 latach rusza usuwanie nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych

Miasto Gliwice rozpoczyna likwidację nielegalnego składowiska 1,5 tys. ton odpadów niebezpiecznych, które od ośmiu lat zalegają w hali magazynowej przy ul. Dojazdowej w Ligocie Zabrskiej. - Miasto pozyskało 99 procent dofinansowania z NFOŚiGW i ogłosiło przetarg na usunięcie oraz unieszkodliwienie odpadów – poinformowała we wtorek, 18 sierpnia 2026 r. Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka Gliwic.

Fitch nie zmieni ratingu Polski

W piątek Fitch prawdopodobnie nie zmieni ratingu Polski; wciąż nie jest znany kształt przyszłorocznego budżetu i zakładana przez resort finansów trajektoria długu w kolejnych latach - ocenia główna ekonomistka na Polskę w Raiffeisen Bank International Dorota Strauch.

Wojciech Balczun o tym, co obecny rząd zastał w JSW po poprzednikach: „Upolitycznione zarządzanie i niekontrolowany wzrost kosztów”

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a zwłaszcza ostatnia decyzja ministra energii, który ostatecznie odmówił zwrotu składki solidarnościowej pobranej od spółki za rządów Mateusza Morawieckiego, budzi ogromne emocje. Do jednego z komentarzy postu portalu Silesia24 osobiście odniósł się Wojciech Balczun, minister aktywów państwowych.