Dodatkowa przerwa w eksploatacji reaktora badawczego MARIA

1725296201 reaktormaria

fot: NCBJ

Badawczy reaktor jądrowy Maria to jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r.

fot: NCBJ

Wobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego MARIA, od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji; potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki - podało w czwartek Ministerstwo Przemysłu.

Z końcem kwietnia br. Państwowa Agencji Atomistyki (PAA) podała, że wyda zezwolenie na eksploatację reaktora, gdy Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) złoży odpowiednie dokumenty. NCBJ przekazało wówczas, że termin odpowiedzi na dodatkowe pytania dozoru jądrowego przypada 15 maja.

W czwartek odpowiedzialne za nadzór nad sektorem jądrowym Ministerstwo Przemysłu wydało komunikat ws. statusu reaktora MARIA. Przypomniało w nim, że zakończenie trwającej od 1 kwietnia br. przerwy technicznej w eksploatacji reaktora, której termin powiązano z procesem odnowienia zezwolenia, zaplanowane było na 8 maja br.

Dotychczasowe zezwolenie utraciło ważność 31 marca 2025 r.

“Obecnie nadal toczy się w trybie postępowania administracyjnego procedura uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora na podstawie przepisów ustawy - Prawo atomowe i rozporządzeń wykonawczych z uwzględnieniem zaleceń zawartych w przewodnikach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotyczących bezpieczeństwa reaktorów jądrowych“ - zaznaczyło MP.

“W związku z powyższym, od 9 maja 2025 r. reaktor MARIA rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji, który potrwa do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa PAA“ - podał resort.

Zapewnił, że zespół NCBJ prowadzi intensywne konsultacje merytoryczne z ekspertami PAA w celu wprowadzenia oczekiwanych modyfikacji przedłożonej dokumentacji i jak najszybszego zakończenia procedury. Podkreślił też, że w części obszarów tematycznych wyjaśnienia NCBJ zostały już zaakceptowane przez PAA.

“Co szczególnie istotne, wspominana przerwa aktualnie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw radiofarmaceutyków dla krajowych zakładów medycyny nuklearnej, bowiem od połowy kwietnia br. do ich wytwarzania wykorzystywany jest materiał radioaktywny kupowany u zewnętrznych dostawców“ - zapewniło MP.

Dodało, że dostawy dla krajowych odbiorców są traktowane priorytetowo, możliwe są jednak “pewne korekty w harmonogramach wysyłek“. Z kolei w przypadku produkcji eksportowej zmiany w dostawach są indywidualnie konsultowane z poszczególnymi odbiorcami.

NCBJ jako podmiot eksploatujący reaktor MARIA zawnioskowało o nowe zezwolenie na eksploatację reaktora w sierpniu 2024 r., przekazując wniosek z 53 załącznikami - łącznie ok. 1,5 tys. stron dokumentacji. Od tego czasu dokumentacja uzupełniana była kilkakrotnie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.

O ile wzrośnie najniższa pensja? Stawka rządowa nie zachwyca, będą negocjacje

Ile wyniesie najniższa krajowa w 2027 roku? 5200 zł czy 4950 zł brutto? Rząd uchwalił oficjalną propozycję. Strona społeczna nie jest zadowolona, chce negocjować.

Awaria aplikacji dużego banku

Doszło do awarii aplikacji Banku Pekao - wynika ze środowego komunikatu banku. Chodzi o aplikacje na telefonach z systemem Android, w przypadku których są problemy m.in. z korzystaniem z Blika.

Artur Dyczko

Co po fedrowaniu? W Katowicach zapowiada się gorąca dyskusja

Prof. Artur Dyczko: Śląsk nie powinien być tylko regionem, który przechodzi transformację. Powinien być regionem, który uczy świat, jak transformację zabezpieczać.