Dobre praktyki i dialog

1499165953 krol krzysztof wug

fot: WUG

Krzysztof Król został nowym wiceprezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG

fot: WUG

- Dobre praktyki w górnictwie to hasło, które wyszło z urzędów górniczych - mówi z rozmowie z Trybuną Górniczą KRZYSZTOF KRÓLA, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego. 

W dziedzinie bezpieczeństwa pracy nie powiedziano wszystkiego. Ten problem jest wciąż palący. Bezpośredni przekaz jest tu najważniejszy. Czy zgadza się pan z tą opinią?
Owszem. Ciągłe przypominanie o zasadach bezpiecznej pracy w kopalniach węgla kamiennego jest wręcz niezbędne. To oczywiste, że istnieją odpowiednie przepisy prawne regulujące te kwestie i one stanowią podstawę działania, lecz bezpośrednie kontakty z załogami górniczymi to najlepszy sposób, aby trafić do osób bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kopalniach. Ważny jest zatem ten bezpośredni przekaz, o którym już wielokrotnie wspominaliśmy jako Wyższy Urząd Górniczy. Przypominanie, przestrzeganie, ostrzeganie to również leży w kompetencjach nadzoru górniczego.

Dobre praktyki to m.in. dyskusja w zakładach pracy właśnie o problemach bezpieczeństwa pracy. Czy warto ten dialog kontynuować?
To jest element, który w dużym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Dobre praktyki w górnictwie to hasło, które wyszło z urzędów górniczych. My również takie spotkania organizujemy. Chodzi o to, żeby pracownicy działający na pierwszej linii górniczego frontu mogli bezpośrednio przekazywać kierownictwu zakładów górniczych informacje o problemach, z którymi się spotykają, a także o tym, w jaki sposób rozwiązywać trudności.

Wyższy Urząd Górniczy również bierze udział w Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego...
...to zrozumiałe. Nasza obecność jest bardzo ważna, ponieważ bezpieczeństwo jest tematyką zajmującą w działalności WUG pierwszorzędne miejsce. Ponadto temat wypadkowości w transporcie dołowym stał się ostatnio newralgiczny. Wierzę, że wnioski, którymi zakończy się Akademia BHP, istotnie wpłyną na zmniejszenie wypadkowości w górnictwie.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.