Do tej spółki trafią krajowe aktywa związane z wydobyciem gazu i ropy

1747287035 upstream33

fot: Orlen

Grupa Orlen rozwija segment wydobywczy ropy i gazu

fot: Orlen

Przeniesienie krajowych aktywów związanych z produkcją gazu ziemnego i ropy Orlenu do spółki Orlen Upstream Polska (OUP) planowane jest na trzeci kwartał br. - wynika ze środowego komunikatu płockiego koncernu. Dodano, że Orlen pozostanie wyłącznym właścicielem OUP.

W komunikacie koncern przekazał, że kontynuuje proces integracji aktywów związanych z produkcją gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce.

“Celem jest zwiększenie efektywności operacyjnej i ekonomicznej krajowego segmentu upstream. Integratorem jest spółka Orlen Upstream Polska, do której Orlen wniesie krajowe aktywa wydobywcze Grupy Orlen. Przeniesienie majątku planowane jest na trzeci kwartał br.“ - poinformowano.

Wyjaśniono, że pierwszy etap konsolidacji aktywów związanych z produkcją gazu i ropy w kraju będzie polegać na przeniesieniu z Orlenu do spółki Orlen Upstream Polska “aktywów służących do prowadzenia krajowej działalności poszukiwawczej, wydobywczej oraz magazynowej“.

W komunikacie przekazano, że plan wyodrębnienia aktywów został uzgodniony przez obie firmy, a finalizacja procesu wymaga m.in. uzyskania zgód Walnego Zgromadzenia Orlenu i Zgromadzenia Wspólników OUP zaplanowanych na koniec czerwca br.

Członek zarządu Orlen ds. upstream Wiesław Prugar wskazał, że dzięki integracji zwiększy się efektywność zarządzania krajowymi zasobami złóż węglowodorów. “Dzięki temu będziemy w stanie osiągnąć do 2030 r. wzrost krajowego wydobycia gazu do 4 mld m sześc. rocznie - zgodnie z założeniami Strategii Orlen 2035. To bardzo ważne biorąc pod uwagę, że własne wydobycie gazu przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski“ - dodał cytowany w komunikacie Prugar.

Orlen przekazał ponadto, że integracja krajowych aktywów wydobywczych i tych związanych z magazynowaniem gazu oznaczać będzie też przejście pracowników związanych z tymi obszarami do spółki OUP.

Płocki koncern wskazał, że w ostatnich latach krajowa produkcja gazu ziemnego pokrywała ok. 20 proc. rocznego zapotrzebowania w Polsce. Dodano, że wydobycie węglowodorów przyczynia się również do poprawy sytuacji finansowej samorządów. Chodzi o tzw. opłatę eksploatacyjną, uzależnioną od wielkości produkcji. Jest ona dzielona pomiędzy gminy (60 proc.), powiaty, województwa (po 15 proc.), na terenie których znajduje się złoże i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10 proc.).

Grupa Orlen prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą i posiada aktywa upstream na czterech kontynentach: w Europie (Polska, Norwegia, Litwa i Ukraina), w Ameryce Północnej (Kanada), w Azji (Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz w Afryce (Libia). “Według stanu na koniec 2024 roku koncern dysponuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów, wynoszącymi łącznie 1306,9 mln boe (baryłek ekwiwalentu - PAP) z czego 73 proc. to gaz ziemny, a 27 proc. ropa naftowa i NGL (ciekłe frakcje gazu ziemnego - PAP). W tym w Polsce 710 mln boe, w Norwegii 407,8 mln boe, Kanadzie 147,7 mln boe, Pakistanie 40,5 mln boe, na Litwie 1 mln boe“ - dodano.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.