Do nich idzie się po poradę i uśmiech

fot: Jarosław Galusek/ARC

W kadrach pracują cztery panie. Jak podkreślają, dowodem na to, że ich praca wykonywana jest dobrze, jest wynik kilku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która nie znalazła w firmie żadnych uchybień, a wręcz wystosowała pod adresem pracownic Działu Kadr pochwałę

fot: Jarosław Galusek/ARC

Praca Działu Kadr zazwyczaj kojarzy się ze schematami: prowadzeniem ewidencji czasu pracy, rozliczaniem płac, wypełnianiem akt osobowych i rozliczaniem delegacji. W Conbelts Bytom ta ważna z punktu widzenia harmonijnego działania firmy komórka wychodzi jednak poza te zadania.

- Nasza firma wprowadza nowy system do zarządzania zasobami ludzkimi - mHR, który oprócz tych podstawowych działań umożliwia nam tworzenie dla pracowników ścieżki karier, zaplanowanie ich rozwoju zawodowego, dobór najwłaściwszych pracowników na dane stanowisko - mówi Izabela Kowalczyk.

- Aby określić predyspozycje danego pracownika, posługujemy się testami psychologicznymi - dodaje Agnieszka Fiszer.

W kadrach pracują cztery panie. Jak podkreślają, dowodem na to, że ich praca wykonywana jest dobrze, jest wynik kilku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która nie znalazła w firmie żadnych uchybień, a wręcz wystosowała pod adresem pracownic Działu Kadr pochwałę. Mając codzienny kontakt z ludźmi, staramy się tworzyć pozytywną kulturę organizacyjną, opartą na wzajemnym szacunku, serdeczności, koleżeństwie i wspierającej atmosferze. Z jednej strony musimy dbać o przestrzeganie przepisów, postępowanie zgodne z regulaminem pracy, pilnować dyscypliny czasu pracy, z drugiej służymy radą i wsparciem w sytuacjach trudnych, konfliktowych. Często pracownicy przychodzą do nas podzielić się ze swoimi problemami, a my po prostu słuchamy z zachowaniem dyskrecji, czasem stając się mediatorami.

W Conbelts Bytom bardzo duży nacisk kładzie się na szkolenia i rozwój zawodowy.

- Nawet jeśli przyjmujemy do pracy nowego pracownika, nie oczekujemy z góry niewyobrażalnej wiedzy i doświadczenia. Ważną sprawą jest natomiast motywacja do podnoszenia kwalifikacji i chęć do pracy - tłumaczy Izabela Kowalczyk.

Firma organizowała także szkolenia dotyczące tzw. umiejętności miękkich dla większych grup pracowników. Dzięki nim można było zdobyć umiejętności dotyczące asertywności, rozwiązywania konfliktów. Pracownicy przez kilka miesięcy mogli też korzystać z profesjonalnej pomocy coacha i psychologa. Zainteresowani mogli uczestniczyć w zajęciach grupowych, dotyczących m.in. zarządzania zespołem czy zarządzania przez cele, lub zwrócić się do trenerów z konkretnym problemem, dotyczącym relacji w zespole bądź własnego rozwoju. Jak podkreśla Agnieszka Fiszer, szansę na rozwój zawodowy mają także pracownicy Pionu Produkcji. Kierowani są na szkolenia, ale mogą też uczestniczyć w prowadzonej w ramach firmy rekrutacji na wyższe stanowiska.

- Mamy sporo przypadków takich przeszeregowań. Okazało się np., że jeden z pracowników zajmujących stanowisko mistrza miał taką wiedzę i doświadczenie, że został kierownikiem. Obserwując pozytywne zmiany, modernizacje i uczestnicząc w wielu projektach i inwestycjach, zaczął pracować z nową energią i - jak podzielił się kiedyś w rozmowie z Agnieszką Fiszer - jest znów pełen zaangażowania i zapału jak w początkach swojej kariery.

Conbelts Bytom jest jedną z nielicznych firm w regionie, która w najbliższym czasie zamierza przyjmować do pracy. W związku z planowanym rozwojem rekrutacja będzie dotyczyła zarówno wysoko wyspecjalizowanej kadry zarządzającej, jak i absolwentów zatrudnianych w ramach stażów. Jak zwraca uwagę Agnieszka Fiszer, korzystanie z funduszy unijnych pozwala nie tylko na utworzenie, ale również wyposażenie nowego stanowiska pracy.

- W przyszłym roku startujemy także z rekrutacją wewnętrzną w firmie. Każdy może zgłosić się z własnym pomysłem, niekoniecznie dotyczącym dziedziny, w której obecnie pracuje - opowiada Izabela Kowalczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?