Do najciekawszych zabytków znalezionych na inwestycji PGNiG należą siekierki z brązu, rzymska moneta srebrna - denar cesarza Heliogabala z dynastii Sewerów

fot: Tomasz Rzeczycki

Przedmioty znalezione na trasie budowy rurociągu ze złoża Kamień Mały trafią do Muzeum Twierdzy Kostrzyn

fot: Tomasz Rzeczycki

Znaleziska odkopane podczas prac archeologicznych na terenie inwestycji PGNiG w Parku Krajobrazowym Ujście Warty mają trafić do Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą. Pracownicy tego muzeum sprawują nadzór archeologiczny nad pracami terenowymi, które jeszcze się nie zakończyły.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od kilkunastu lat prowadzi prace zmierzające do udostępnienia złoża ropy naftowej Kamień Mały, położonego w dolinie rzeki Warty w gminie Słońsk. Spółka zdecydowała się nie budować bocznicy kolejowej, lecz wykonać rurociąg płynu złożowego łączący odwierty koło Słońska z odległym o kilkanaście kilometrów Ośrodkiem Grupowym niedaleko wsi Ługi Górzyckie. Stamtąd dalszy transport odbywać się będzie ciężarówkami do ekspedytu w Barnówku.

Prace ziemne konieczne do ułożenia rurociągu oraz kabla światłowodowego wymagały nadzoru archeologicznego. Na zlecenie PGNiG Technologie z Krosna pracami zajęła się firma KSAR z Woli Kalinowskiej. Jej podwykonawcą zostało Muzeum Twierdzy Kostrzyn, którego zadaniem były nadzór a także ratownicze badania archeologiczne. Prowadzono je w wykopie o szerokości 4,5 metra i długości 1700 metrów, czyli na łącznej powierzchni 76 arów.

- Badania archeologiczne trwały od końca sierpnia 2020 r. do 21 kwietnia 2021 r. Do końca prac ziemnych nad ich realizacją sprawowany jest stały nadzór archeologiczny - informuje Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

W trakcie ratowniczych badań archeologicznych kostrzyńscy archeolodzy przebadali 6 stanowisk archeologicznych, w tym 4 nowo odkryte, znajdując ponad 400 obiektów.

- Były to nasze pierwsze badania realizowane na inwestycji PGNIG. Na północny wschód od Czarnowa rozpoznaliśmy rozległy kompleks stanowisk archeologicznych. Były to osady ludności kultury łużyckiej sprzed 2500 lat oraz osada i cmentarzysko z pierwszych wieków naszej. Do najciekawszych przebadanych obiektów zaliczyć należy ziemianki, paleniska, jamy zasobowe i śmietniskowe, liczne dołki posłupowe i trzy pochówki związane z osadnictwem z okresu wpływów rzymskich. Ponadto odkryliśmy obiekty datowane wstępnie na okres epoki kamienia, czyli neolit. W pobliżu ulicy Królowej Jadwigi przebadaliśmy fragment obozowiska pierwszych rolników i znaleźliśmy ślady osadnictwa z epoki brązu i wczesnego średniowiecza - wylicza Krzysztof Socha.

Do najciekawszych zabytków znalezionych na inwestycji PGNiG należą siekierki z brązu, rzymska moneta srebrna - denar cesarza Heliogabala z dynastii Sewerów, który żył w latach 204-222 n.e. Odkryto również około 30 zapinek z brązu. Były też militaria, w tym grociki brązowe, uzbrojenie wojownika takie jak umbo, grot, imacz, czy nóż oraz najstarszy zabytek: siekierka krzemienna z młodszej epoki kamienia. Poza tym znaleziono liczne kości zwierzęce i setki kilogramów fragmentów naczyń glinianych. Wszystkie zabytki mają trafić do kostrzyńskiego muzeum.

- Znaleziska już trafiły do muzeum. Lecz zanim będzie można je oglądać na wystawach materiały te trzeba zinwentaryzować, opracować, zakonserwować, wykonać liczne badania specjalistyczne. Czeka nas mnóstwo pracy gabinetowej - wyjaśnia Krzysztof Socha.

Złoże Kamień Mały jest jednym z zasobniejszych złóż, przeznaczonych do eksploatacji przez PGNiG. Pierwszy odwiert na tym terenie wykonany został w 2008 r. Obecnie trwają prace udostępniające. Początek eksploatacji planowany jest w pierwszym kwartale 2022 r.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.