Do czwartku przebadani mają zostać wszyscy pracownicy pięciu kopalń

fot: PGG

Resort zdrowia intensyfikuje działania mające na celu przebadanie jak największej liczby górników wraz z ich rodzinami na okoliczność infekcji koronawirusem

fot: PGG

Badania przesiewowe mają łącznie objąć 15 tys. pracowników kopalń, które stały się największymi ogniskami pandemii koronawirusa. Z danych, które spłynęły do tej pory wynika, że u 17 proc. przebadanych potwierdzono zakażenie koronawirusem. Akcja badań przesiewowych na szeroką skalę rozpoczęła się w czwartek w minionym tygodniu. Początkowo objęła trzy kopalnie Polskiej Grupy Górniczej – Jankowice (część kopalni ROW), Murcki-Staszic i Sośnicę. Następnie rozszerzono je o należącą do Węglokoksu Kraj kopalnię Bobrek oraz do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnię Pniówek. Część badania wykonywana jest w formule drive-thru – wymazy są wykonywane z samochodu.

Jak zaznaczył we wtorek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wszystkie te kopalnie zostały wyłączone z pracy.

– Wszyscy pracownicy tych kopalń są badani za pomocą testów. Prezesi spółek poinformowali, że w momencie zakończenia tych badań i stwierdzenia, którzy pracownicy są zdrowi, będzie możliwe ponowne uruchomienie tych kopalń. Dzisiaj w tych kopalniach pracują tylko niezbędni pracownicy, którzy utrzymują te kopalnie w takim stanie, aby były one bezpieczne i aby można było je przywrócić do pracy w momencie, kiedy będzie taka możliwość – wskazał Sasin. – Jesteśmy przygotowani do tego, żeby reagować w każdym momencie, w którym będą się ewentualnie ujawniały kolejne ogniska epidemii. Przypomnę, że została podjęta bezprecedensowa w skali kraju decyzja o przebadaniu przesiewowo tak dużej liczby osób. Dzisiaj możemy powiedzieć, że mamy sytuację pod kontrolą – dodał.

Wicepremier poinformował, że sformułował jako minister aktywów państwowych w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym zestaw wytycznych dotyczących środków bezpieczeństwa, jakie powinny być zapewnione w kopalniach.

– Z tym, że muszę też dodać, że zdecydowana większość tych działań została podjęta przez władze spółek górniczych, przez kierownictwa kopalń właściwie już na samym początku, kiedy na terenie Rzeczypospolitej stwierdziliśmy stan epidemii. Dzięki temu udało się tak długo uniknąć tych zakażeń w kopalniach, które z natury swego trybu pracy i funkcjonowania były i są miejscami szczególnie narażonymi na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tak długo udało się tej epidemii uniknąć dlatego, że te skuteczne działania były wprowadzane od samego początku – przekonywał Sasin.

Jak przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, do czwartku, 14 maja, przebadani mają zostać wszyscy pracownicy 5 wymienionych kopalń.

– W trzech epicentrach – mówimy tu o kopalniach: Bobrek, Jankowice i Murcki-Staszic, badanie rodzin jest realizowane już przez kilka tygodni. Ta akcja jest realizowana, a od dnia dzisiejszego kontynuujemy „wymazywanie” rodzin górników, którzy w wyniku przesiewu mają zdiagnozowany wynik dodatni. Będziemy tę akcję realizować, aż wszystkie rodziny górników z wynikiem dodatnim zostaną przebadane – powiedział we wtorek Wieczorek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.