Do 2030 roku firmy energetyczne chcą zainwestować ok. 135 mld zł

Firmy energetyczne zamierzają zainwestować ok. 135 mld zł w latach 2008-2030, dzięki czemu oddanych zostanie prawie 22 tys. MW nowych mocy, a przyrost netto, po uwzględnieniu mocy wycofanych, wyniesie prawie 6,7 tys. MW, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), o której w czwartek poinformował prezes urzędu Mariusz Swora - podał portal pb.pl za doniesieniami ISB

- Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że w latach 2008-2030 firmy energetyczne zamierzają wydać ok. 135 mld zł na poprawę bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej - powiedział Swora na konferencji w czwartek. Dodał, że dzięki inwestycjom realny przyrost mocy energetyki zawodowej wyniesie w tych latach 6.657 MW.

Z ankiety przedstawionej przez URE wynika, że firmy energetyczne oddadzą w tym okresie do eksploatacji 21.890 MW mocy brutto, ale wycofają 15.133 MW.

- Planowane inwestycje dotyczą głównie źródeł węglowych, ponad 19 tys. MW do 2030 roku, elektrowni gazowych i źródeł wiatrowych, a w mniejszym stopniu biogazowni, elektrowni wodnych i na biomasę - powiedział prezes i podkreślił, że żaden podmiot nie zadeklarował budowy elektrowni atomowej.

URE uważa, że choć w horyzoncie długoterminowym, dzięki inwestycjom, przewidywana jest duża nadwyżka mocy dyspozycyjnej, paradoksalnie może nie zapewnić to bezpieczeństwa dostaw ze względu na ograniczenia środowiskowe dla energetyki węglowej. Także w krótkim horyzoncie istnieje ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa w dziedzinie dostarczania energii, w szczególności lokalnie, na obszarach o ponadprzeciętnym zapotrzebowaniu na moc szczytową.

- Rozwiązaniem krótkoterminowych zagrożeń może być zwiększenie importowych zdolności przesyłowych - uważa urząd. Prezes Swora poinformował, że dotyczy to istniejących połączeń transgranicznych, także na wschodniej granicy - z Litwą, Ukrainą i Białorusią.

Z ankiety przedstawionej przez URE wynika, że większość nowych mocy powstanie do 2015 roku, a w samym 2015 roku zostanie oddanych ponad 5 tys. MW brutto. Do tego roku inwestycje mają wynieść 86,5 mld zł z planowanych 135 mld zł do 2030 roku.

Ostatnio o planach wybudowania 1000 MW nowych mocy do 2015 roku informowała grupa energetyczna Energa. Spółka chce też przygotować infrastrukturę pod kolejny blok o mocy 1000 MW lub od razu wybudować dwa bloki jednocześnie.

W połowie czerwca także szwedzki koncern energetyczny Vattenfall i belgijska grupa Electrabel podały, że chcą w ciągu najbliższych kilku lat wybudować nowe moce energetyczne w Polsce.

Szwedzki koncern chce do 2014 roku zbudować na Siekierkach w Warszawie blok o mocy 480 MW, a belgijska grupa Electrabel do końca 2012 roku chce uruchomić blok o mocy 460 MW. Kolejne 800 MW może zostać zaś oddane w 2014 roku.

Wcześniej taką deklarację złożył niemiecki koncern RWE, który chce do 2015 roku wybudować w naszym kraju blok o mocy 800 MW.

Także spółka energetyczna Enea planuje wybudować w należącej do siebie Elektrowni Kozienice nowy blok energetyczny o mocy 800-1000 MW. Finansowaniu tej inwestycji ma posłużyć część środków z emisji akcji planowanej na październik.

Budowę kolejnych nowych bloków energetycznych zapowiadają też największe polskie spółki energetyczne - Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Tauron. Obecnie PGE buduje blok o mocy ponad 800 MW w Bełchatowie, a Tauron o mocy 460 MW w Będzinie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.