Do 2022 r. w stolicy Górnego Śląska ma powstać 11 zbiorników retencyjnych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Władze Katowic zapewniają, że założeniem projektu jest przede wszystkim poprawa komfortu życia mieszkańców i stworzenie miasta przyjaznego dla ludzi

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Budowę 11 zbiorników retencyjnych wody deszczowej wraz z 7 km kanalizacji deszczowej zaplanował do 2022 r. kosztem 63,9 mln zł samorząd Katowic. Dotąd powstał już jeden taki zbiornik, w dzielnicy Piotrowice, o pojemności 1,5 tys. m sześc.

Jak wynika ze środowej, 8 maja, informacji w biuletynie katowickiego magistratu, na całą wieloletnią inwestycję miasto ma już zapewnione 32,7 mln zł dotacji - z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z puli na systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich. Pieniądze te rozdziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; umowę dofinansowania podpisano w 2017 r.

Jednym z pierwszych etapów unijnego projektu była budowa zbiornika w rejonie ul. Tyskiej w dzielnicy Piotrowice, w pobliżu katowickiego osiedla Odrodzenia. To element zadania "Uporządkowanie odprowadzania wód deszczowych zlewni rzeki Mlecznej w Katowicach", przewidujący budowę trzech zbiorników, wraz z potrzebną infrastrukturą.

Podziemny zbiornik przy ul. Tyskiej ma 51 m długości, 25 m szerokości i 1540 m sześc. pojemności; pozostałe, mniejsze zbiorniki w tym rejonie, będą miały pojemność 229, 621 oraz 185 m sześc.

Cały projekt "Uporządkowanie systemu gospodarowania wodami opadowymi w Katowicach - Etap I", prowadzony przez spółkę Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, zakłada budowę w różnych dzielnicach Katowic do 2022 r. 11 podziemnych zbiorników o łącznej pojemności prawie 6,5 tys. m sześc. oraz kanalizacji deszczowej o łącznej długości ponad 7 km.

Powierzchnia objęta systemem zagospodarowania wód deszczowych wyniesie 56 km kw. Inwestycję podzielono na sześć zadań realizacyjnych w rejonach: osiedla Odrodzenia, ul. Radockiego, ul. Bażantów, ul. Dudy-Gracza, osiedla Zgrzebnioka, ul. Dytrycha, ul. Pod Młynem, ul. Milowickiej, osiedla Widok, ul. Dunikowskiego, ul. Stęślickiego oraz ul. Morawa

"Realizacja inwestycji pozwoli zabezpieczyć narażone na zalewania części miasta, które w wyniku negatywnych zmian klimatycznych coraz częściej są zagrożone występującymi powodziami spowodowanymi intensywnymi opadami deszczu" - powiedziała cytowana w miejskim biuletynie Anna Wilk z Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

"Ponadto, prawidłowo funkcjonująca kanalizacja deszczowa, w połączeniu ze zbiornikami retencyjnymi, umożliwi gromadzenie wody, która będzie mogła być wykorzystana przez służby komunalne np. do podlewania zieleni miejskiej" - dodała.

Budowana infrastruktura pozwoli na retencjonowanie wód opadowych i kontrolowane odprowadzanie - poprzez m.in. urządzenia podczyszczające - do środowiska. Skutkiem będzie też odciążenie istniejących systemu kanalizacyjnego oraz oczyszczalni ścieków.

W piątek po południu Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zorganizuje "Piknik na zbiorniku", chcąc pokazać, jak powstawał pierwszy z 11 zbiorników projektu. Najmłodsi będą mogli na warsztatach stworzyć własne chmury deszczowe, wykonać doniczki z rur i butelek czy sprawdzić, jak woda potrafi ożywić rysunki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.