Dni Miernictwa Górniczego i jubileusz profesora

1697467942 dni gig

fot: GIG-PIB

Profesor Andrzej Kowalski jest uznanym w kraju i zagranicą autorytetem w zakresie ochrony terenów górniczych

fot: GIG-PIB

Od 11 do 13 października 2023 r. w Bielsku-Białej odbywała się 17 konferencja z cyklu Dni Miernictwa Górniczego i Ochrony Terenów Górniczych, w której wzięło udział prawie 150 osób. Organizatorem konferencji był Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy, a współorganizatorami: Komisja Ochrony Terenów Górniczych Polskiej Akademii Nauk Oddział w Katowicach oraz Polski Komitet International Society for Mine Surveying.

Jak poinformowali przedstawiciele GIG-PIB, w czasie tegorocznej konferencji miejsce miała również specjalna sesja poświęcona jubileuszowi działalności naukowej i zawodowej profesora Andrzeja Kowalskiego. Naukowiec jest uznanym w kraju i zagranicą autorytetem w zakresie ochrony terenów górniczych.

Prof. Kowalski całe swoje życie zawodowe związał z Głównym Instytutem Górnictwa. Jest wieloletnim przewodniczącym Komisji Ochrony Terenów Górniczych Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach, a także zastępcą przewodniczącego Komisji do spraw Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym. Aktywnie uczestniczy w pracach naukowych i badaniach deformacji na terenach górniczych. Jego dorobek liczy m.in. ponad 30 opracowań naukowych dotyczących ochrony powierzchni przed szkodami górniczymi, ponad 200 ekspertyz obejmujących projektowanie eksploatacji z uwagi na ochronę powierzchni, które były podstawą dla prowadzenia eksploatacji górniczej minimalizującej deformacje powierzchni i szkody górnicze.

Jest autorem lub współautorem licznych publikacji naukowych, w tym wielu monografii, stanowiących cenny wkład w rozpoznanie problemu oddziaływania podziemnej eksploatacji na powierzchnię. Prof. Andrzej Kowalski jest również uprawnionym mierniczym górniczym oraz rzeczoznawcą do spraw szkód górniczych Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Współpracuje z Akademią Górniczą we Freibergu i Wyższą Szkołą Górniczą w Ostrawie.

Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest państwowym instytutem badawczym, nadzorowanym przez Ministra Aktywów Państwowych, związanym od roku 1945 z przemysłem wydobywczym oraz z Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.

Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno--szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.

GIG-PIB utrzymuje rozległe kontakty z zagranicznymi przedsiębiorstwami i instytucjami w ramach współpracy naukowej i technicznej, wspólnych projektów badawczych oraz eksportu usług i urządzeń, realizuje projekty w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej, Programu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i wielu innych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.