Dla Tarnowskich Gór zostawił Wieliczkę

fot: Tomasz Rzeczycki

Zabytkowa Kopalnia Srebra powstała m.in. dzięki penetracjom podziemi tarnogórskich, w których uczestniczył Feliks Piestrak

fot: Tomasz Rzeczycki

Siedemdziesiąt pięć lat temu, 15 maja 1947 r. zmarł Feliks Piestrak - były dyrektor pierwszej polskiej szkoły górniczej w Tarnowskich Górach. Placówka ta wykształciła cały szereg specjalistów branży górniczej, jakże potrzebnych na Górnym Śląsku po pierwszej wojnie światowej.

Feliks Piestrak nie był Górnoślązakiem. Urodził się 2 czerwca 1868 r. we wsi Lutcza w gminie Niebylec, leżącej wówczas w powiecie rzeszowskim, a obecnie - w powiecie strzyżowskim. Do gimnazjów uczęszczał w Rzeszowie a potem w Jaśle, w tym drugim mieście zdał maturę. Po niej kontynuował naukę w akademii górniczo-hutniczej w Leoben w środkowej Austrii. Na tej uczelni ukończył wydziały górniczy i hutniczy, po czym odbył służbę wojskową w austriackich siłach zbrojnych w Korneuburgu.

Po wojsku jako inżynier górniczo-hutniczy zatrudniony był m. in. w kopalniach soli kamiennej w Wieliczce i Bochni. W trakcie pracy zapoznał się też z zakładami górniczymi w kilku krajach Europy środkowej. W tym zestawie były kopalnie węgla kamiennego, rud metali a także warzelnie soli kamiennej.

W latach 1908-1913 oraz 1918-1923 Feliks Piestrak był dyrektorem państwowej szkoły górniczej w Wieliczce. W przerwie pomiędzy tymi dwoma okresami dyrektorowania pełnił najpierw funkcję naczelnika zarządu kopalni w Wieliczce a potem zastępcy naczelnika dla spraw technicznych.

Propozycję objęcia posady dyrektora szkoły górniczej w Tarnowskich Górach otrzymał w grudniu 1923 r., gdy wezwano go w tej sprawie do wojewódzkiego urzędu górniczego w Katowicach. Zgodził się i 24 stycznia 1924 r. wraz z rodziną zamieszkał w mieście gwarków.

„W krótkim czasie pokochał tę nową szkołę i to miasto. Z niesłabnącą energią rozwija tarnogórską szkołę górniczą, ulepsza. Zakłada i tutaj Bratnią Pomoc Uczniów. Przyczynia się do założenia bursy szkolnej. Tworzy w szkole szereg kół zainteresowań, jak: oświatowe, muzyki i śpiewu, krajoznawcze, sportowe i inne. W kółkach tych osobiście współpracował z młodzieżą, co z jej strony spotykało się z uznaniem” - tak o Feliksie Piestraku pisała przed laty Barbara Babirecka.

Wart też dodać, że Feliks Piestrak uczestniczył w tamtych latach w penetracjach podziemi tarnogórskich, czynionych z myślą o planowanym uruchomieniu w mieście kopalni pokazowej dla turystów.

W 1933 r. tarnogórska szkoła górnicza została zlikwidowana. Placówkę przeniesiono do Katowic. Feliks Piestrak pozostał jednak w mieście gwarków dalej. Tu też zastał go wybuch wojny niemiecko-polskiej we wrześniu 1939 r. Po drugiej wojnie światowej rodzina Piestraków wróciła do swojego mieszkania w Tarnowskich Górach. W tym też mieście były dyrektor szkoły górniczej umarł. Pochowany został na cmentarzu w Krakowie.

W tym roku nie przewiduje się specjalnego uczczenia 75. rocznicy śmierci dyrektora Piestraka.

- Nie przewidujemy nic w tej kwestii. Mamy tyle rocznic, że gdybyśmy chcieli wszystkie obchodzić, to zajmowalibyśmy się tylko tym tematem. O naszych miłośnikach pamiętamy codziennie i 1 listopada dajemy temu wyraz - stwierdza Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Feliks Piestrak został upamiętniony w Tarnowskich Górach. Ulica Feliksa Piestraka znajduje się w południowej części dzielnicy Śródmieście-Centrum, pomiędzy ul. Górniczą a torem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.