Dla polskiej gospodarki opartej na węglu rozwój technologii CCS to zadanie priorytetowe

Pawlak 6 GAL

fot: Jarosław Galusek

Waldemar Pawlak przewodniczył panelowi pt.: „Utrzymanie inwestycji na rzecz wspierania globalnego bezpieczeństwa energetycznego”

fot: Jarosław Galusek

- Dla polskiej gospodarki opartej na węglu, niezwykle ważny jest rozwój technologii umożliwiających wykorzystanie tego surowca przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko – powiedział wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji Carbon Sequestration Leadership Forum (CSLF) 7 bm. w Warszawie.

Dzięki wysiłkowi naukowców i przemysłu oraz wsparciu partnerów zagranicznych Polska ma szansę stać się liderem dziedzinie nowoczesnych technologii CCS.

Jak informuje portal nettg.pl Ministerstwo Gospodarki, zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), węgiel będzie nadal odgrywał dominującą rolę w produkcji energii. Według szacunków specjalistów, w 2030 r. będziemy z niego pozyskiwać ok. 44 proc. energii elektrycznej na skale światową. Tymczasem wystarczalność światowych zasobów surowcowych wynosi odpowiednio ok. 200 lat dla węgla kamiennego oraz ok. 300 lat dla brunatnego.

Nawiązując do założeń „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”, wiceszef rządu wskazał na zapisy mające ograniczyć negatywne oddziaływanie energetyki na środowisko, m.in. poprzez wsparcie rozwoju Czystych Technologii Węglowych (CTW), w tym technik gazyfikacji oraz wychwytu i geologicznego składowania dwutlenku węgla (CCS).

- W tym celu Ministerstwo Gospodarki prowadzi działania promocyjne dla projektów demonstracyjnych CCS, m.in. w Elektrowni Bełchatów oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn SA- przyznał Waldemar Pawlak.

Jego zdaniem na uwagę zasługują również prace prowadzone przez polskie instytucje naukowe. Wśród liderów wymienił Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, które przystąpiły do realizacji Centrum Czystych Technologii Węglowych na Śląsku.

- Celem budowy Centrum jest stworzenie w Polsce wiodącego w UE ośrodka badawczego oraz rozwój know - how dla komercjalizacji innowacyjnych CTW – podsumował.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciel Forum Victor Der przybliżył podstawowe priorytety działalności CSLF. Jak zaznaczył, zadaniem Carbon Sequestration Leadership Forum jest promowanie rozwoju niskokosztowych technologii wychwytu dwutlenku węgla oraz jego bezpiecznego i długoterminowego magazynowania.

– Nasza organizacja obejmuje 24 kraje, które wspólnie odpowiadają za emisję 75 proc. dwutlenku węgla na świecie - dodał.

Współorganizatorem i koordynatorem konferencji CSLF jest Ministerstwo Gospodarki, przy współpracy z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA oraz Polskiej Platformy Czystych Technologii Węglowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.