Deputaty: wkrótce można będzie składać wnioski o rekompensatę

fot: Witold Gałązka/ARC

Wnioski na świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla będzie można składać do 18 listopada

fot: Witold Gałązka/ARC

Począwszy od wtorku, 22 stycznia, przez kolejnych 90 dni uprawnione kategorie osób składać będą mogły wnioski o wypłatę rekompensaty za utracony deputat węglowy – ogłosiło Ministerstwo Energii we wtorek, 8 stycznia, na oficjalnym portalu resortu.

Start trzymiesięcznego terminu na wnioski jest efektem wejścia w życie ustawy o wypłacie rekompensat za utratę prawa do bezpłatnego węgla. Opracowane przez Ministerstwo Energii przepisy przewidują jednorazową wypłatę świadczenia rekompensacyjnego w wysokości 10 tys. zł przez właściwe przedsiębiorstwo górnicze. Przypomnijmy, że obecna ustawa uzupełnia pierwszą z października 2017 r., która pozwoliła wypłacić pieniądze największej grupie rencistów i emerytów, którym wcześniej firmy jednostronnie wypowiedziały prawo do deputatu. Po 10 tys. zł otrzymało w ten sposób w zeszłym roku aż 211,9 tys. osób (kosztem ponad 2,1 mld zł z budżetu). Okazało się jednak, że przepisy nie uwzględniły pewnych grup, np. wdów i sierot po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli jako czynni pracownicy kopalń. Teraz ponad 24 tys. takich uprawnionych również otrzyma rekompensatę, a budżet państwa wyda na świadczenia jeszcze 240,8 mln zł.

Świadczenie będą mogły otrzymać także górnicy na świadczeniach przedemerytalnych, którzy rok temu nie mogli ubiegać się o pieniądze za utracony deputat. W nowej ustawie pomyślano też o tych, którzy przed rokiem (gdy termin był znacznie krótszy) spóźnili się z wnioskami.

Rekompensaty będą wypłacane od 1 czerwca 2019 r. Wnioski składać można w wyznaczonych miejscach. Szczegółowe informacje o wymogach i sposobie przyjmowania dokumentów zostaną opublikowane w najbliższych kilku dniach na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka) oraz Ministerstwa Energii – poinformował resort.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.