Deputaty - ustawa w ogniu polemiki

1508594044 grazyna sztark po senat gov pl

fot: senat.gov.pl (screen)

Krytykując rządową ustawę o rekompensacie za deputat węglowy senator Platformy Obywatelskiej Grażyna Sztark z Czaplinka zażądała "pozytywnego załatwienia utraconych dóbr, jak deputaty mleczne, za światło, mięsny i za ziemniaki" zlikwidowanych w latach 90. XX w. w PGR

fot: senat.gov.pl (screen)

- Boli mnie, że krytyka ustawy rozlega się w branży, która dopiero odbiła się od dna - mówił w poniedziałek, 16 października, na antenie Radia Piekary wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Był pytany o krytykę ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów górniczych.

Od samego początku projekt najgłośniej krytykowany jest oczywiście przez parlamentarną opozycję.

- Wysoka Izbo, za 10 tys. srebrników likwidujecie deputat węglowy. Deputat węglowy, który był i jest częścią wynagrodzenia dla górników za ciężką i niebezpieczną pracę – mówił w zeszłym tygodniu w Sejmie poseł Krzysztof Gadowski z Platformy Obywatelskiej.

- Odnoszę się do poprzednika. Mimo wszystko nie mogę tego tak zostawić. Mowa jest tutaj o 10 tys. srebrników. Absolutnie nie, tu jest mowa o jednym. Tu jest mowa o odszkodowaniu w wysokości 2,35 miliarda złotych, które ten rząd będzie wypłacał za nieudolne poprzednie rządy PO–PSL – ripostował poseł Krzysztof Sitarski (Kukiz’15).

Niektóre środowiska negatywnie oceniają fakt, że ustawa nie daje prawa do rekompensaty 12 tysiącom osób, byłych górników, którzy w momencie przechodzenia do nowo utworzonej spółki Polska Grupa Górnicza podpisywali zrzeczenie się roszczeń do deputatu węglowego, a wkrótce potem przeszli na emeryturę.

- Grupa 12 tys. osób to ci, którzy przechodzili na emerytury i już w tym momencie nie mieli prawa do deputatu – wyjaśnił w Radiu Piekary minister Tobiszowski, zwracając uwagę, że ci, którym ustawa daje rekompensatę, są także „z trochę innego portfela emeryckiego, bo przechodzący później mieli jednak wyższe świadczenia emerytalne”.

- Dajemy po 10 tys. zł emerytom, którzy zostali pokrzywdzeni w przeszłości. Czy zna pan w innych częściach Polski jakieś środowiska, które dostają po 10 tys. zł i są niezadowolone? - pytał retorycznie wiceminister energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.