Deputaty: notariusz poświadczy podpis za niecałe 25 złotych

1509030913 notariusz tablica arc

fot: ARC

Poświadczenie podpisu można uzyskać szybko i tanio w kancelariach notarialnych, a gdy trzeba - także w domu, przy łóżku chorego

fot: ARC

Wbrew obawom, które nasiliły się po tym, gdy w gminach urzędnicy zaczęli odmawiać emerytom górniczym poświadczenia podpisu, ci uprawnieni do rekompensaty za deputat, którzy muszą wysłać wniosek listem, nie powinni mieć większego problemu z załatwieniem sprawy u notariusza.

Absolutna większość z 235 tys. osób objętych ustawą o deputatach zgłosi się osobiście do Punktów Obsługi Klienta (te w SRK czynne są przez 12 godzin, od 8 rano do 20 wieczorem), aby złożyć wniosek. Są też jednak tacy, którzy mieszkają na drugim końcu Polski albo choroba lub niesprawność unieruchomiła ich w domach, czy na szpitalnym łóżku. Właśnie z myślą o nich ustawa przewiduje tryb korespondencyjny, czyli możliwość wysłania wniosku pocztą. Warunek: autentyczność podpisu na dokumencie musi zostać potwierdzona.

Czynności tej dokonują notariusze, szybko i tanio, bo maksymalna taksa notarialna, czyli opłata wynosi w tym przypadku tylko 20 zł (24,60 zł brutto z VAT).
W ostatnich latach kancelarii notarialnych przybyło w całym kraju. W Krajowej Radzie Notarialnej w Warszawie zdziwiono się, gdy zapytaliśmy o średni termin oczekiwania na wizytę.
- Długie kolejki do notariusza powinny należeć już do przeszłości – usłyszeliśmy.

Rzeczywiście – zwłaszcza w dużych ośrodkach swoje usługi oferuje po kilkadziesiąt biur notarialnych. Np. w Katowicach jest ich ok. 60, w Gliwicach 18, w mniejszych miastach i miejscowościach po kilka lub przynajmniej jedno (np. w Bieruniu – 1, Knurowie – 2, Rydułtowach – 2, Radlinie – 1). Nie ma rejonizacji. Jeśli kancelaria w naszej miejscowości każe czekać dłużej na przyjęcie, warto sprawdzić ofertę konkurencji w pobliskich miastach.

W Katowicach podpis poświadczymy praktycznie od ręki, w ciągu jednego dnia.

- Poświadczenie autentyczności podpisu należy do najprostszych czynności notariusza, zajmuje nie więcej niż 30 minut – wyjaśnia Bożena Grzesik z sekretariatu Kancelarii Notarialnej dra Piotra Marquardta przy ul. PCK w centrum Katowic.

Dla wygody można umówić się telefonicznie, ale nie jest to bezwzględnie konieczne. Można wstąpić z ulicy i poczekać, aż rejent będzie miał wolną chwilę.

Wprawdzie zasadą w sprawach notarialnych jest dokonywanie czynności w kancelarii, jednak są też wyjątki.
Do osób niepełnosprawnych, które nie mogą samodzielnie udać się do kancelarii, rejent przyjedzie osobiście, aby dokonać czynności np. przy łóżku chorego. Dla notariuszy nie jest to wcale wyjątkowa sytuacja, często jeżdżą do starszych klientów np. w celu sporządzenia testamentu.

- Opłata za czynności poza kancelarią wynosi 50 zł za godzinę pracy notariusza plus taksa – informuje Bożena Grzesik, dodając, że przy większych odległościach lub przy bardziej skomplikowanych wyjazdach, koszt dojazdu ustala się uprzednio z klientem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.