Debiut wiceminister na obradach Zespołu Trójstronnego

Brawami została powitana wiadomość o nominacji Joanny Strzelec-Łobodzińskiej na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Uczestników posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników poinformował o tym fakcie prowadzący obrady wicepremier Waldemar Pawlak. Pani minister zadeklarowała, że dwa dni w tygodniu chciałaby urzędować na Śląsku. W tym czasie ma zamiar przeprowadzić turę konsultacji z zarządami spółek węglowych i reprezentantami strony społecznej.

Na wniosek związkowców porządek obrad zespołu, zakładający dyskusję o wynikach ekonomicznych i sytuacji wydobywczej górnictwa oraz możliwościach pozyskania środków na inwestycje początkowe, uzupełniony został o informacje dotyczące negocjacji nad pakietem klimatycznym.

Najgorętszą dyskusję wywołał jednak stan prac nad utworzeniem grupy węglowo-koksowej. Związkowcy opowiedzieli się za pełną realizacją zapisów górniczej strategii, która zakłada włączenie do grupy węglowo-koksowej koksowni z Zabrza i Wałbrzycha. Zarówno wicepremier Pawlak jak i wiceminister Strzelec-Łobodzińska zadeklarowali, że nie są prowadzone żadne prace dotyczące zmian w strategii. Ustalono, że na początku listopada zbierze się specjalny podzespół, mający rozstrzygnąć problemy związane z utworzeniem nowego podmiotu. Minister Łobodzińska zgodziła się także, aby od przyszłego roku strona społeczna opiniowała informacje o planach techniczno-ekonomicznych spółek węglowych. Poinformowała także, że resort przygotowuje program dotyczący możliwości pozyskania środków na inwestycje początkowe w górnictwie.

– Nie ukrywam, że prowadzone będą rozmowy z Bankiem Światowym. Skoro dawał nam środki na likwidację górnictwa, może niech teraz da na odbudowę – stwierdziła.
Porozmawiają o prawie geologicznym

Zaniepokojenie związkowców wywołały także zmiany proponowane w nowelizacji prawa górniczego i geologicznego. Ich zdaniem likwidacja wielu obostrzeń obowiązujących w obecnych przepisach może doprowadzić do gwałtownego pogorszenia stanu bezpieczeństwa w branży. Zdecydowano, że spotkanie dotyczące tej tematyki odbędzie się już 12 listopada w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach.

Czytaj też:
Sosnowiczanka rządzi górnictwem i energetyką


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.