Debaty: póki nie jest za późno

fot: ARC

Minister środowiska Marcin Korolec uznał za przedwczesne przyjmowanie w UE wewnętrznych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2020 r.

fot: ARC

Wypracowanie stanowiska polskich środowisk gospodarczych w sprawie nowych ram polityki energetyczno-klimatycznej to cel debaty, zwołanej na czwartek (13 lutego) przez Central Europe Energy Partners. Spotkanie odbywa się w gmachu Ministerstwa Gospodarki. Wezmą w nim udział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, a także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i europarlamentu.

Narada zwołana została w związku z komunikatem Komisji Europejskiej z 22 stycznia br., dotyczącym polityki klimatycznej na lata 2020-2030. Ma także ocenić potencjalny wpływ zaproponowanej polityki na europejską gospodarkę przed szczytem premierów państw UE, który ma się odbyć 20 marca br. w Brukseli.

- Podczas szczytu premierów ważyć się będą losy rozwiązań związanych z redukcją emisji CO2. Spodziewamy się, że proponowane rozwiązania uderzą w polską gospodarkę, dlatego chcemy się naradzić, czy można tej sytuacji przeciwdziałać - wyjaśnia ideę spotkania zwołanego przez CEEP Jarosław Zagórowski, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów tej organizacji i prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zagórowski zwraca również uwagę, że nowe regulacje zaproponowane przez Komisję są technicznie niewykonalne, więc emisja CO2 faktycznie ograniczana będzie poprzez zamykanie firm, a na pewno poprzez wyprowadzenie miejsc pracy do państw niehonorujących polityki klimatycznej UE.

- Chcemy też przypomnieć, że na przełomie kadencji Parlamentu Europejskiego nie powinno się podejmować systemowych rozwiązań, które zaważyć mogą na funkcjonowaniu gospodarek wielu państw członkowskich - wskazuje.

Organizatorzy spotkania chcieliby, aby w wyniku rozmów przyjęte zostało memorandum adresowane do przedstawicieli Komisji Europejskiej. W memorandum mają być zaprezentowane najważniejsze wnioski z dzisiejszej dyskusji. A to dotyczyć ma m.in. wniosków z realizacji polityki klimatycznej do roku 2020, przebudowy systemu ETS oraz konfrontacji celów unijnej polityki środowiskowej ze zróżnicowanymi politykami energetycznymi krajów członkowskich.

Uczestnicy debaty będą się starali odpowiedzieć na pytania, czy UE powinna unikać deklaracji w sprawie obniżania emisji po 2020 r. w kontekście Szczytu Klimatycznego ONZ, który odbędzie się 24 września 2014 r. w Nowym Jorku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.