Debaty: o inwestycjach w energetyce konwencjonalnej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Teraz trudno byłoby Enei zaciągnąć kredyt na budowę blok energetycznego w EBI

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ocena opłacalności budowy bloków energetycznych i sposoby jej wsparcia - to główne tematy poniedziałkowej (27 stycznia) konferencji w PAP zatytułowanej "Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej".

W pierwszej części konferencji uczestnicy omówią prognozy zapotrzebowania na moc w polskich elektrowniach, popytu na energię oraz plany inwestycyjne w energetyce konwencjonalnej największych firm sektora.

W części drugiej ocenią zaś koszty i dostępne źródła finansowania tych inwestycji oraz możliwości poprawy poziomu ich opłacalności. W czasie konferencji przedstawione zostaną też rozwiązania dotyczące wsparcia budowy bloków węglowych w krajowych elektrowniach wynikające z doświadczeń innych państw unijnych.

Gościem specjalnym pierwszej części konferencji będzie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, drugiej - wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Wśród uczestników są m.in. prezes PGE Marek Woszczyk, przedstawiciele zarządów innych spółek energetycznych, eksperci i bankowcy.

Obecnie w największych firmach sektora - PGE i Tauron PE zapadają kluczowe decyzje dotyczące inwestycji; zarząd PGE zapowiedział, że 1 lutego rozpocznie się budowa dwóch bloków w Elektrowni Opole, największej z zaplanowanych w kraju inwestycji.

Natomiast zarząd Tauronu analizuje kolejną inwestycję w elektrowni Jaworzno. Chodzi o budowę nowych bloków, z których każdy będzie mieć moc ok. 900 MW. Koszty tych trzech projektów wynoszą ok. 17 mld zł. Poza tym spółka zależna PGE - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, już w lutym zmierza rozstrzygnąć powtórny przetarg na budowę bloku o mocy 430-450 MW w Elektrowni Turów.

Realizacja inwestycji w elektrowniach węglowych jest konieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Według zgodnej oceny Ministerstwa Gospodarki i niezależnych ekspertów, Polsce grozi deficyt mocy ok. 2016-17 roku w zawiązku z koniecznością wyłączenia najstarszych bloków w elektrowniach.

Aby zapobiec problemom na rynku, zarząd operatora systemu przesyłowego - spółki PSE, zdecydował się na wprowadzenie mechanizmu interwencyjnej mocy zimnej. Polega on na utrzymaniu w gotowości niektórych bloków w elektrowniach do uruchomienia w okresie deficytu mocy.

Poza tym funkcjonuje mechanizm operacyjnej rezerwy mocy, który zapewnia opłacalność utrzymania na rynku działających bloków. Mechanizmy wsparcia dla inwestycji w energetyce w postaci opłat za moc wprowadziły już inne kraje unijne - Hiszpania, Irlandia i Włochy. Wprowadzenie podobnego rozwiązania jest analizowane w Belgii, natomiast w Wielkiej Brytanii pojawiła się koncepcja wprowadzenia systemu aukcji mocy.

Decyzje o rozpoczęciu prac w elektrowni Opolu poprzedziła dyskusja o opłacalności tych projektów, a jej ocena wywołała wiele kontrowersji. Wątpliwości co do rentowności realizacji bloków w tamtejszej elektrowni w poprzednim zarządzie PGE były tak wielkie, że w kwietniu ub.r. poinformował on o wstrzymaniu przygotowań.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.