Debaty: o górniczych zagrożeniach naturalnych

fot: Maciej Dorosiński

W Polsce we wszystkich trzech zagłębiach węglowych metan występuje jako gaz prawie czysty tj. z minimalną ilością innych gazów, jego wartość opałowa wynosi 35 897 kJ/m3

fot: Maciej Dorosiński

Trwa czterodniowa XX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu "Górnicze zagrożenia naturalne". Środa (6 listopada) byłą drugim dniem debaty w Targanicach koło Żywca.

Zagrożenia naturalne w górnictwie zmieniają się wraz z warunkami eksploatacji. Nie ma reguły, że im głębiej górnicy zjeżdżają po kopaliny tym większe niebezpieczeństwa napotykają podczas pracy. Niewątpliwie, zmagają się z nowymi, nie do końca rozpoznanymi wcześniej problemami, które trzeba rozwiązać, żeby eksploatacja górnicza przynosiła korzyści gospodarcze, społeczne i ekonomiczne. Identyfikacji priorytetów i wymianie doświadczeń w tym zakresie służą "Górnicze zagrożenia naturalne".

- Analizując najtragiczniejsze wypadki w ostatnich 20 latach widzimy, że najwięcej śmiertelnych ofiar powodują zawały i opady skał. Z tej przyczyny w latach 1994-2012 życie straciło w kopalniach węgla kamiennego 93 osoby. Wybuchy metanu w tym samym okresie przyniosły 62 śmiertelne wypadki. Tąpnięcia w tym rankingu zagrożeń spowodowały śmierć 32 osób, wybuchy pyłu zabiły 10 górników, pożary - 8 osób, wyrzuty skał - 7. Takie statystyki są po to, by wyciągać z nich wnioski - mówił Piotr Litwa, prezes WUG

Prezes WUG podkreślił, że bez wsparcia nauki i nakładów inwestycyjnych warunki pracy w kopalniach będą coraz trudniejsze.

- Trzy lata temu na mój wniosek uruchomiony został strategiczny projekt badawczy "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach" ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Ujęto w nim 12 tematów. Ich realizacja będzie drogą do minimalizacji zagrożeń i zwiększenia poprawy bezpieczeństwa pracy w obszarach, które w ostatnich latach najczęściej wiązały się z wypadkami w zakładach górniczych - wyjaśniał dr Litwa.

Dodajmy, że tematy strategicznego projektu badawczego "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach" zostały sformułowane w taki sposób, aby obejmowały niezrealizowane wnioski Komisji, powoływanych przez prezesa WUG dla zbadania przyczyn i okoliczności wypadków i zdarzeń zaistniałych w ostatnich latach. Uwzględniono w zleconych badaniach także bezpieczeństwo górników pracujących w warunkach zagrożenia klimatycznego. Najwięcej tematów dotyczy zagrożenia metanowego.

Pierwsze sesje konferencyjnych rozważań koncentrują się na rozwoju monitoringu zagrożeń naturalnych w ostatnich 20 latach. Eksperci będą mówili o zmianach w ocenie zagrożeń, sposobach bezpiecznego prowadzenia eksploatacji w skrajnie trudnych warunkach, analizach utrzymania stateczności wyrobisk korytarzowych. Sporo uwagi uczestnicy poświęcą czystym technologiom wykorzystania węgla. Zaplanowane referaty dotyczą m.in. analizy i oceny ryzyka procesu podziemnego zgazowania węgla.

Podczas wysokospecjalistycznych sesji będą poruszane zagadnienia prognostyczne. Przedstawione i omówione zostaną m.in. nowe propozycje kategoryzacji zagrożeń (metanowego, tąpaniami, pożarowego, wyrzutu skał i gazów, wybuchu pyłu węglowego, wodnego, radiacyjnego, pyłami szkodliwymi dla zdrowia górników). W kontekście oddziaływania sejsmicznego górnictwa na powierzchnię będą prowadzone debaty np. o weryfikacji odporności dynamicznej budynków na wstrząsy, stanie deformacji terenu na skutek naprężeń górotworu.

Organizatorem czterodniowych obrad jest Zakład Tąpań i Mechaniki Górotworu Głównego Instytutu Górnictwa. Konferencja odbywa się w kilku sesjach problemowych. Gospodarzem międzynarodowej konferencji jest prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor GIG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.