Debata o węglu i koksie
27 października odbędzie się posiedzenie zespołu trójstronnego ds. górnictwa. Udział w nim zapowiedział Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki. Związkowcy chcą poznać plany rządu wobec spółek węglowych. Nadal obowiązuje bowiem przyjęta przez rząd PiS strategia, która m.in. zakładała utworzenie grupy węglowo-koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej przez wniesienie do niej koksowni Zabrze i Wałbrzych. Jednak obecnie zdania polityków i ekspertów w tym zakresie są podzielone.
— Chcemy poznać ostateczne stanowisko rządu — mówi Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Przedmiotem obrad mają być ponadto problemy z wydobyciem węgla, niezrealizowane, lecz zaplanowane inwestycje, a także prywatyzacja spółek przez GPW. Z danych resortu gospodarki wynika, że branża nadal osiąga zyski, ale koszty stałe wzrosły o blisko 20 proc., co w sytuacji światowego kryzysu pod znakiem zapytania stawia jej przyszłość.