Dania pomoże Polsce zmniejszyć udział węgla w miksie energetycznym

fot: Kajetan Berezowski

Projekt ustawy reguluje mechanizmy i instrumenty wsparcia wytwarzania energii z OZE

fot: Kajetan Berezowski

Polska droga do zmniejszenia udziału węgla w miksie energetycznym będzie możliwa również dzięki współpracy z Danią. Duński wkład to współpraca przy gazociągu Baltic Pipe - mówił w poniedziałek w Kopenhadze minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podczas polsko - duńskiej konferencji energetycznej w Kopenhadze Tchórzewski zapewnił gospodarzy o podziwie dla ich transformacji energetycznej i podkreślił, że Polska też chce "podążać tą ścieżką". Jednak - jak mówił - punkt początkowy i wyzwania są "diametralnie różne".

- Niecałe 80 proc. energii wytwarzanej w Polsce pochodzi z węgla, ale już 12 proc. - z OZE. Dla nas to +już+, bo w 1990 r. mieliśmy zero - mówił Tchórzewski. Zapewnił, że Polska planuje dalszą redukcję wykorzystania węgla i zwiększenie udziału OZE.

Dlatego tak ważna z polskiego punktu widzenia jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu.

- Dostęp do nowych źródeł, łatwość pozyskania gazu jako towaru, a nie elementu nacisku politycznego, jak w przypadku umów z Rosją, pozwoli na szersze wykorzystanie w polskiej gospodarce - mówił. I choć - jak podkreślał - gaz jest paliwem kopalnym, to pozwoli nam na ograniczenie emisyjności polskiej gospodarki i tym samym będzie skutecznym narzędziem w walce o czyste powietrze; pozwoli bowiem na budowę elektrowni gazowych, niezbędnych do rozwoju OZE i bardziej przyjaznych niż węglowe.

Jak mówił, realizacja budowy Bramy Północnej, obejmującej gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG, to korzyść obopólna - dla Danii oznacza bezpieczeństwo dostaw, korzyści ekonomiczne oraz dostęp do globalnego rynku LNG poprzez terminal LNG w Świnoujściu.

Szef duńskiego resortu energii Lars Christian Lilleholt wyraził nadzieję, że duński rząd i duński partner budowy gazociągu Baltic Pipe, firma Energinet, podejmą ostateczną decyzję inwestycyjną tej jesieni.

Lilleholt podkreślił, że Polska i Dania jako kraje bałtyckie mają duże możliwości współpracy w dziedzinie energetyki wiatrowej, a nasze firmy mają długą historię w projektach dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, dzięki któremu ma powstać korytarz dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on - po raz pierwszy w historii - przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.

Główne cele projektu to wzmocnienie dywersyfikacji dostaw, integracji rynku gazu, ujednolicenia cen i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw przede wszystkim w Polsce i Danii, a także w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.