Każdy hakerski atak może zatrzymać produkcję i zagrozić bezpieczeństwu górników

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jak przygotować się na cyberatak

fot: Andrzej Bęben/ARC

Każdego roku odnotowuje się coraz więcej cyberataków. Ich ofiarami są zarówno zwykli internauci, jak i wielkie korporacje. Z raportu opublikowanego przez Związek Cyfrowa Polska wynika, że najbardziej rozpowszechnionymi typami ataków w sieci w ostatnich latach były phishing, czyli próba wyłudzenia danych, a także włamania do systemów sterowania.

Chodzi o prawie 75 proc. wszystkich incydentów. Ze statystyk wynika, że aż 55 proc. dużych firm na świecie nie potrafi skutecznie powstrzymać takich właśnie cyberataków, zidentyfikować ich sprawców i szybko usunąć spowodowanych naruszeń. Z drugiej zaś strony przemysł najbardziej obawia się dziś zagrożeń ze strony szeroko rozumianej cyberprzestępczości. Realne zagrożenie dla swojej egzystencji widzi w niej już 88 proc. dużych spółek.

CERT Polska, zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w polskiej sieci, każdego dnia odnotowuje zdarzenia związane z nieautoryzowanym dostępem do danych, aplikacji, usług, sieci lub urządzeń.

Niecała połowa polskich firm bada wpływ potencjalnych cyberincydentów na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a niewiele więcej analizuje ryzyka związane z ciągłością działania. Zagrożone są również górnictwo i energetyka. 

Stop cyberincydentom
W styczniu ub.r. w Głównym Instytucie Górnictwa uruchomiono Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC. Idea jego utworzenia zrodziła się z potrzeby wymiany wiedzy, informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych.

W grę wchodzi opracowywanie i promocja standardów i rekomendacji dla sektora wydobywczo-energetycznego, a także współpraca przy obsłudze incydentów bezpieczeństwa i cyberataków dotykających jednostki tego sektora.

Uroczyste podpisanie deklaracji uruchomienia ISAC-GIG odbyło się w czerwcu 2022 r. w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Sygnatariuszami porozumienia byli prócz GIG także: Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Węglokoks Kraj.

Bardzo ważna jest w tym kontekście rozpoczęta w ub.r. współpraca dla cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa pomiędzy Państwowym Instytutem Badawczym NASK i Głównym Instytutem Górnictwa. Ma zapewnić bezpieczeństwo systemów automatyki przemysłowej (OT) oraz Internetu Rzeczy (IoT). Lecz nie tylko, bo plany są szerokie i dotyczą rozwoju cyfrowej administracji na Śląsku i budowy centrum danych w części Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie.

Inwestycja pozwoli na prowadzenie monitoringu procesu transformacji górnictwa węgla kamiennego oraz regionu Śląska. Z usług Data Center będą mogły korzystać jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie, szpitale, operatorzy usług kluczowych i administracja publiczna.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było zawarcie w sierpniu ub.r. porozumienia o wstąpieniu do Centrum Wymiany i Analizy Informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa dla sektora wydobywczo-energetycznego pomiędzy Instytutem Techniki Górniczej KOMAG i Politechniką Śląską. Gospodarzem był Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. 

Realne zagrożenie
Dyspozytornie ruchu kopalni, gazometryczna, geofizyki górniczej, a także centrala telefoniczna, to miejsca kluczowe dla bezpiecznego i prawidłowego funkcjonowania każdego zakładu górniczego.

Prowadzenie ruchu kopalni bez kontroli odczytu z czujników gazometrycznych, sejsmologicznych i sejsmoakustycznych jest niemożliwe. Dziś automatyka przemysłowa jest w pełni zinformatyzowana. Każdy hakerski atak może zatrzymać produkcję i zagrozić bezpieczeństwu górników.

– Cyberataki to realne zagrożenia. Kilka lat temu w Czechach doprowadziły do zatrzymania wydobycia w kilku tamtejszych kopalniach. To nie tylko kwestia wykradania danych, ale poważnych strat gospodarczych, a przede wszystkim bezpieczeństwa górniczych załóg. Potrzebujemy wszechstronnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa teleinformatycznego, od szeroko rozumianej profilaktyki i szkoleń do kompleksowego systemu cyberbezpieczeństwa, który musi być nieustająco modernizowany, by cały czas skutecznie zapobiegać wszelkim potencjalnym zagrożeniom cybernetycznym – podkreśla dr hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor ITG Komag.

W ramach tegorocznej Szkoły Eksploatacji Podziemnej odbyły się m.in. warsztaty Cyberpoligon i sesja szkoleniowa pt. „Cyberbezpieczeństwo w przemyśle 4.0”. W ramach Cyberpoligonu jego uczestnicy mieli możliwość walki w realistycznym środowisku w zakresie wykrywania i reagowania na prawdziwe zagrożenia związane z usługami chmurowymi Microsoft.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.