Daleka droga do wycinki lasu pod elektrownię Młoty

1609238410 mloty lasy

fot: Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka

Przewidywany zasięg przyszłych zbiorników wodnych ESP Młoty koliduje częściowo z terenami, na których prowadzona jest gospodarka leśna

fot: Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka

Ponad dwadzieścia osiem hektarów lasu będzie trzeba wyciąć w razie wznowienia budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Górach Bystrzyckich. Niedługo minie czterdzieści lat od momentu wstrzymania zasadniczych prac przy jej budowie.

ESP Młoty miała być największą pod względem mocy elektrownią szczytowo-pompową w Polsce. Jej trzy generatory miały mieć łączną moc 750 MW. Dla porównania – teraz na pierwszym miejscu jest ESP Żarnowiec o mocy 716 MW, a tuż za nią ESP Porąbka-Żar – 500 MW. Po wprowadzeniu stanu wojennego budowa elektrowni w Młotach została przerwana, ale nie zrezygnowano z odwadniania podziemnych wyrobisk i ich dozorowania.

Obecnie dokumentami, które wspominają bądź przewidują budowę ESP Młoty są Wojewódzki Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Bystrzyca Kłodzka. Znaczna część terenu, jaki w przyszłości zajmowałaby elektrownia, znajduje się na gruntach Lasów Państwowych.

- Jeśli chodzi o tereny które mogłyby w przyszłości być przeznaczone pod ESP Młoty, to jest to głównie mozaika drzewostanów świerkowych oraz w mniejszym zakresie drzewostanów bukowych i brzozowych. Ich obecny stan zdrowotny jest zadowalający, jednakże tak jak większość drzewostanów zlokalizowanych w Sudetach w szczególności drzewostany świerkowe są osłabione z uwagi na panującą od kliku lat suszę – informuje Kazimierz Śpiewak, nadleśniczy Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka.

Aby przeznaczyć teren będący w zarządzie Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka pod budowę elektrowni w pierwszej kolejności powinien być uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W planie tym należałoby przeznaczyć grunty leśne pod realizację ESP Młoty. To w dalszej kolejności uprawniałoby do przeprowadzenia procedury wyłączenia gruntu z produkcji. Jednak gmina Bystrzyca Kłodzka na obecnym etapie nie sporządza dla tego terenu MPZP.

Na potrzeby elektrowni musiałyby powstać dwa sztuczne jeziora: górne na Zamkowej Kopie oraz dolne zaporowe w dolinie rzeki Bystrzycy. Szacuje się, że na potrzeby inwestycji trzeba będzie przeznaczyć około 24 ha lasu w  leśnictwie Spalona Dolna – głównie na potrzeby zbiornika górnego oraz około 4,5 ha na terenie Leśnictwa Młoty. Tam znalazłaby się infrastruktura techniczna, w tym część tamy zbiornika dolnego oraz tak zwany „przepływ stokowy”. Dolne jezioro w znacznej mierze ma zalać teren obecnej wsi Młoty.

Część inwestycji wykonana została na terenach leśnych. Tunel obiegowy we wsi Młoty, którym miałyby przejściowo popłynąć wody rzeki w czasie budowy zapory, znajduje się w  przeważającej mierze na terenie oddziału 341 leśnictwa Młoty.

Na początku lat siedemdziesiątych XX w. dokonano wylesienia  na potrzeby budowy zbiornika górnego w leśnictwie Spalona Dolna. Wycięto wtedy około 4,5 ha. Obecnie teren ten zgodnie z planem urządzania lasu jest przewidziany pod realizację gospodarki leśnej. Nadleśnictwo nie ma ograniczeń w prowadzeniu gospodarki leśnej na tych terenach, w tym przy realizacji odnowienia lasu czyli nasadzeń. W razie wznowienia inwestycji wylesienie trzeba by było powtórzyć.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.