Naukowcy przedstawili koncepcję wykorzystania części szybów śląskich kopalń

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Naukowcy opracowali już pierwsze projekty związane z wykorzystaniem szybów po zlikwidowanych kopalniach

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Są pomysły zagospodarowania infrastruktury po kopalniach węgla kamiennego. Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach realizują projekt, którego celem jest magazynowanie energii w sprężonych gazach, zwłaszcza w powietrzu lub dwutlenku węgla w pogórniczych szybach. W krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej powstała grupa badawcza zajmująca się przygotowaniem i prowadzeniem procesów transformacji energetycznej energochłonnych zakładów przemysłowych, ze szczególnym ukierunkowaniem na kopalnie węgla kamiennego. Szyby zlikwidowanych kopalń mają posłużyć magazynowaniu energii. Powstał nawet projekt, który mógłby zostać zaimplementowany w kopalni Bobrek w Bytomiu, która niebawem przestanie fedrować.

Zapewnienie pełnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest możliwe jedynie w przypadku uruchomienia w systemie elektroenergetycznym magazynów energii o odpowiednio dużej pojemności. Rozwiązanie zaproponowane przez dr. inż. Tomasza Siostrzonka i Jacka Pytla z AGH charakteryzuje się stosunkowo dużą energią zmagazynowaną w pojedynczym szybie. Naukowcy przedstawili koncepcję wykorzystania części szybów kopalń, które w przyszłości będą likwidowane. Według ich obliczeń, sumaryczna energia zmagazynowana w takim systemie przekracza 2 GWh przy instalacji grawitacyjnych magazynów w 100 szybach. Dla porównania, ESP Solina-Myczkowce pozwala na zmagazynowanie 1,3 GWh.

Ilość energii zgromadzonej w grawitacyjnym magazynie energii zależy od wielkości obciążenia, jakie jest zawieszone na linie i od wysokości na jaką jest masa podnoszona. Obecnie prowadzone są badania nad wykonaniem magazynu grawitacyjnego wykorzystującego jako obciążenie betonowe bloki układane w jedną wysoką konstrukcję lub wykorzystanie do magazynowania szybu kopalnianego. Projekt z betonowymi blokami doczekał się już realizacji praktycznej.

Oczywiście, oprócz energii bardzo ważnym aspektem tego typu rozwiązań jest wysokość nakładów inwestycyjnych oraz kosztów eksploatacji. Dla przykładu sporządzono model finansowy dla proponowanego systemu magazynów energii w szybach, przewidzianej do likwidacji, Kopalni Bobrek w Bytomiu. Przy przyjętych, bardzo ostrożnych założeniach wykazano, że układ może być opłacalny pod względem kosztowym, a jego okres eksploatacji zakładany jest na 40 lat.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.