Czy sztorm Ciara zatrzyma farmy wiatrowe? [RADAR POGODOWY]

1581328490 radarpogody

fot: Windy.com

Radar pogodowy windy.com

fot: Windy.com

Od soboty farmy wiatrowe u wybrzeży Wielkiej Brytanii i Jutlandii mają problem. Sztorm Ciara co prawda kręci wiatrakami, ale mogą one wyprodukować za dużo energii, lub nawet ulec zniszczeniu.

Do podobnych sytuacji już dochodziło. Na początku sierpnia 2018 r. w Szkocji trzeba było wyłączać farmy wiatrowe, ponieważ przy wietrze dochodzącym w porywach do 185 km/h ich energii nie były w stanie odebrać linie przesyłowe. Teraz sytuacja jest nawet trudniejsza: Co prawda wiatr może być nieco słabszy, ale sztorm uszkodził wiele linii przesyłowych. W samej tylko Irlandii odłączył od zasilania 10 tys. gospodarstw. 

Polska podobny chrzest bojowy przeszła wcześniej, bo w grudniu 2016 r. Ale przesilenie energetyczne nam nie groziło. Przechodzący nad Polską w czasie Bożeg Narodzenia orkan Barbara co prawda wywołał na Bałtyku sztorm o sile 10 stopni w skali Beauforta, ale też wspomógł farmy wiatrowe, których połowa usytuowana była wtedy na północy kraju. 

Wiejący z prędkością 120 km/h wiatr wykręcił wtedy 1/3 krajowego zapotrzebowania na energię. W święta Bożego Narodzenia 2016 r. zapotrzebowanie odbiorców na moc było niskie i wahało się od 19 GW wieczorem do zaledwie 12 GW w nocy. W efekcie w poniedziałkowy poranek turbiny wiatrowe zaspokajały nawet 34 proc. zapotrzebowania krajowych odbiorców na energię. 

Czy praca wiatraków w czasie tak silnych wiatrów jest bezpieczna? Większość instalacji jest wyposażonych w mechanizm zmieniający nachylenie łopat tak, aby nie kręciły się za szybko. Jednak bardzo silne podmuchy wiatru mogą czasowo całkowicie unieruchamiać śmigła. To może prowadzić do wyłączania poszczególnych farm wiatrowych. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.