Czy Ewa Kopacz dotrzyma obietnicy?

fot: Andrzej Bęben/ARC

Sygnatariusze listu uważają, że do do 2030 r. dzięki rozwojowi sektora OZE może powstać 100 tys. miejsc pracy. Dziś w W sektorze paliwowo-energetycznym zatrudnionych jest w Polsce około 300 tys.osób...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kilkadziesiąt organizacji ekologicznych oraz grupy przedsiębiorców i samorządowców zaapelowały do premier Ewy Kopacz o poparcie nowej unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Swoje stanowisko przedstawiły w ogłoszonym w czwartek (16 października) liście otwartym. Premier expose oświadczyła, że rząd nie zgodzi się na zapisy skutkujące wyższymi kosztami dla gospodarki i wyższymi cenami energii w Polsce.

Aktywna i racjonalnie prowadzona polityka energetyczno-klimatyczna może ograniczyć zależność Polski od importu surowców energetycznych, wpłynie na poprawę standardu życia obywateli i przyczyni się do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, działających w nowoczesnej branży zielonych technologii - podkreślili sygnatariusze listu.

Według nich polityka klimatyczna może być motorem dobrobytu, korzystnie wpłynie na środowisko i zdrowie mieszkańców kraju. Ich zdaniem do 2030 roku tylko dzięki rozwojowi sektora odnawialnych źródeł energii może powstać 100 tys. miejsc pracy.

Autorzy apelu do szefowej rządu zwrócili również uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. "Nie możemy dłużej ignorować faktu, że rozwój oparty na spalaniu paliw kopalnych pociąga za sobą ogromne koszty, a co ważniejsze, także ludzkie tragedie" - napisali "zieloni".

Pod listem otwartym podpisały się m.in. organizacje pozarządowe wchodzące w skład Koalicji Klimatycznej, wśród nich Greenpeace Polska, WWF Polska, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Klub Gaja czy Liga Ochrony Przyrody, a także firmy, samorządy i zrzeszenia przedsiębiorców, w tym Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), Saint-Gobain Polska, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

Rzeczniczka Koalicji Klimatycznej Urszula Stefanowicz powiedziała PAP, że ogłoszony list otwarty ma ukazać premier i społeczeństwu głosy branż, samorządów, organizacji i instytucji, które w nowej polityce klimatycznej UE dostrzegają szansę, a nie tylko zagrożenie. Oczekują - podkreśliła - by szefowa rządu, jadąc na szczyt w Brukseli, była bardziej otwarta na rozwiązania kompromisowe.

W przyszłym tygodniu w Brukseli obędzie się szczyt klimatyczny, podczas którego przywódcy UE mają uzgodnić nowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2020 r.

Komisja Europejska na początku roku zaproponowała 40-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych (przeliczanych na tonę CO2) do 2030 r., zwiększenie o 30 proc. efektywności energetycznej i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do poziomu 27 proc. W ostatnim czasie rozważa się włączenie do propozycji mechanizmu solidarnościowego, rekompensującego nakłady na modernizację sektora energetycznego w mniej zamożnych krajach wspólnoty.

Premier Kopacz w swym expose oświadczyła, że polski rząd nie zgodzi się na zapisy, które skutkowałyby wyższymi kosztami dla gospodarki i wyższymi cenami energii w Polsce. Nie wykluczyła weta na szczycie UE.

W środę minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski powiedział, że jeszcze nie ma kompromisu, który Polska byłaby skłonna zaakceptować.

- Jeśli nie będzie zarysu porozumienia, będzie to oznaczało, że prawdopodobnie podejmiemy decyzję z innymi partnerami, aby nie dyskutować o tym (pakiecie klimatycznym) na szczycie UE i skupić się na kwestiach dotyczących wychodzenia z kryzysu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.