Czy amerykański węgiel zagrozi naszemu górnictwu?

fot: Jarosław Galusek/ARC

W latach 1998 -1999 nasz przemysł wydobywczy węgla kamiennego był w fatalnej sytuacji, ale postanowiliśmy zmienić nasz przemysł węglowy i już kilka lat potem przyniósł on 3 mld zł czystego zysku - przypomina Jerzy Buzek

fot: Jarosław Galusek/ARC

Portal górniczy nettg.pl zapytał prof. JJERZEGO BUZKA, co sądzi o wprowadzeniu ceł na import węgla do Polski. B. premier i b. przewodniczący europarlamentu ocenił ten pomysł jako dobry i dający więcej szans naszemu przemysłowi węglowemu.

- Muszę jednak podkreślić, że Polska należy do Światowej Organizacji Handlu i takie sprawy trzeba uzgadniać na tym poziomie Nie jestem pewnym czy są powody do nałożenia cła na węgiel sprowadzany z zewnątrz, jeśli tak, to należałoby tak zrobić jak najszybciej. Jednak Światowa Organizacja Handlu stara się utrzymać, tam, gdzie jest to możliwe, obrót bezcłowy.

Trzeba pamiętać, że Polska chce otworzyć się na handel ze Stanami Zjednoczonymi. Chcemy stworzyć taką wielką przestrzeń otwartości braku cła. A zatem węgiel amerykański, który jest dziś znacznie tańszy niż nasz polski, może być dla nas także bardzo groźny. Miejmy to na uwadze i starajmy się przede wszystkim zmienić polskie górnictwo. To się da zrobić.

W latach 1998 -1999 nasz przemysł wydobywczy węgla kamiennego był w fatalnej sytuacji, ale postanowiliśmy zmienić nasz przemysł węglowy i już kilka lat potem przyniósł on 3 mld zł czystego zysku dla naszego budżetu wobec 2 mld strat przed reformą. Zawsze można zmienić sytuację polskiego górnictwa poprzez mądre decyzje. Wierzę, że rozmowa ze związkami zawodowymi i załogami kopalń pozwoli wypracować odpowiedni program reform, tak jak stało się to z końcem lat 90. Wtedy to były nasze wspólne decyzje. Same zmiany nie były łatwe, ale były skuteczne. Takich zmian nie przeprowadziliśmy w polskich stoczniach, które upadły. Nie bójmy się zmian, a raczej tego, że jeśli ich nie przeprowadzimy, może upaść nasz przemysł węglowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.