Częstochowa: zmienili dostawcę, zaoszczędzili miliony

Licznik ARC

fot: ARC

- Ceny narzucone przez URE obowiązywałyby w taryfach socjalnych a reszta odbiorców płaciłaby rynkowo - wymyślili producenci prądu

fot: ARC

2,7 mln zł zaoszczędzi w przyszłym roku Częstochowa na opłatach za energię dzięki przetargowi na nowego sprzedawcę prądu dla miejskich jednostek. Miasto, które takie przetargi organizuje już od trzech lat, dotąd oszczędziło w ten sposób 3,7 mln zł.

Częstochowa była jednym z pierwszych miast w Polsce, które skorzystały z możliwości zmiany sprzedawcy prądu - pierwszy przetarg w tej sprawie ogłoszono w końcu 2008 r. Od 2009 r. miastu sprzedawały prąd firmy: PKP Energetyka, Enion Energia i - ostatnio- Vattenfall.

Od przyszłego roku sprzedawcą będzie spółka Tauron Sprzedaż. O rozstrzygnięciu przetargu poinformował w poniedziałek Urząd Miasta w Częstochowie. W przyszłym roku miasto zapłaci za prąd ponad 10,6 mln zł brutto. W przetargu startowały też firmy PGE Obrót, PKP Energetyka, Energa-Obrót, Vattenfall Sales Poland oraz Centrozap.

- Wyliczone oszczędności z tytułu zmiany sprzedawcy, w porównaniu do rozliczenia według aktualnych cen jednostkowych energii stosowanych przez lokalnego sprzedawcę (...) wyniosą w 2012 r. łącznie ok. 2,7 mln zł brutto - poinformowała inżynier miejski w Częstochowie, Bożena Herbuś.

Wraz z sięgającymi 3,7 mln zł oszczędnościami z lat 2009-2011 daje to kwotę 6,4 mln zł.

Rozstrzygnięty w ostatnim czasie przetarg objął cztery wydziały Urzędu Miasta, 131 miejskich jednostek organizacyjnych i spółek oraz infrastrukturę Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu - na potrzeby eksploatacji budynków, lokali, obiektów użytkowych, zasilania oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej. Zamówienie dotyczyło łącznie 933 punktów odbioru energii.

Wyłanianie sprzedawców prądu w przetargach, obejmujących dużą liczbę miejskich jednostek, staje się wśród samorządów coraz bardziej powszechne. W przyszłym roku pierwszy grupowy przetarg na zakup energii zamierza ogłosić skupiający 14 miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego Górnośląski Związek Metropolitalny. Z ostrożnych szacunków wynika, że gdyby wspólnie energię kupiło 12 z 14 miast związku, oszczędności sięgnęłyby 5,7 mln zł rocznie, czyli ok. 10 proc. obecnych wydatków.

Z analizy opracowanej przez firmę doradczą Energia Optimum wynika, że śląskie i zagłębiowskie miasta mogłyby uzyskać we wspólnym przetargu cenę poniżej 260 zł za megawatogodzinę. Dla porównania - Chorzów, który niedawno samodzielnie ogłosił i rozstrzygnął przetarg na zakup energii, wynegocjował cenę 264 zł za megawatogodzinę. Im większa ilość kupowanej energii, tym większe upusty - podkreślali autorzy dokonanej na zlecenie GZM analizy.

W województwie śląskim prekursorem wyłaniania dostawców energii we wspólnych dla wielu miejskich placówek przetargach była właśnie Częstochowa. Wiosną także Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wyłonił wspólnego dostawcę prądu dla podległych mu szkół i instytucji edukacyjnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.