Częstochowa: samorząd podwoił środki na modernizację systemów grzewczych

fot: ARC

Spalanie węgla w piecach retortowych i zasuwowych jest ekologiczne, a zarazem oszczędne

fot: ARC

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zdecydował o przeszło dwukrotnym zwiększeniu środków, przeznaczonych w tym roku na dopłaty do modernizacji systemów grzewczych w mieście. To odpowiedź na dużą liczbę wniosków o dotacje na ten cel. Efektem ma być poprawa jakości powietrza.

Wnioski o dotacje na zakup bardziej przyjaznych środowisku systemów grzewczych można było składać do 30 maja. W budżecie Częstochowy zarezerwowano na ten cel 180 tys. zł - znacząco więcej niż rok wcześniej. Mieszkańców chcących wymienić swoje piece na nowocześniejsze było jednak tak wielu, że prezydent miasta zdecydował o zwiększeniu puli środków o dodatkowe 200 tys. zł, z tzw. prezydenckiej rezerwy.

- Cieszy tak duże zainteresowanie, które świadczy o wzroście ekologicznej świadomości mieszkańców. Wymiana starych pieców to jedno z wielu działań na rzecz czystego powietrza w Częstochowie, dzięki którym walczymy z niską emisją i ograniczamy zjawisko smogu, będącego w okresie grzewczym realnym zagrożeniem. Dlatego chciałem, aby wszyscy spełniający kryteria programu, którzy złożyli wnioski, mogli z dotacji skorzystać - wyjaśnił we wtorek, 17 lipca, Matyjaszczyk.

O wsparcie mogły ubiegać się osoby, które zdecydowały się na demontaż źródła ciepła (kotła) opalanego węglem, miałem bądź koksem i instalację nowego, bardziej przyjaznego środowisku - np. na tzw. ekogroszek. Dotacja może sfinansować maksymalnie połowę ceny zakupu nowego kotła, bez kosztów projektu i montażu, jednak nie może to być więcej niż 3 tys. zł. Przy wymianie ogrzewania węglowego na kocioł gazowy lub olejowy, podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub przejściu na ogrzewanie elektryczne dotacja wyniesie nawet 5 tys. zł.

Zgodnie z podjętą w lutym br. decyzją częstochowskich radnych, także mieszkańcy, którzy inwestują w innego rodzaju usprawnienia służące poprawie stanu środowiska, mogą liczyć na finansowe wsparcie samorządu. Chodzi np. o montaż kolektorów słonecznych wspomagających system grzewczy lub służących do grzania wody, a także dotacje dla osób, które zdecydowały się na usunięcie azbestu z budynków gospodarczych lub mieszkalnych.

Ponadto wiosną tego roku Częstochowa rozpoczęła realizację wartego ponad 5 mln zł programu dotacji do montażu urządzeń wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych: instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz powietrznych pomp ciepła. Do tego współfinansowanego z funduszy unijnych projektu zgłosiło się ok. 160 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.