Częstochowa: 1,3 mln zł na miejsca pracy dla hutników

Ok. 1,3 mln zł może przeznaczyć PUP w Częstochowie na stworzenie przez przedsiębiorców nowych miejsc pracy dla 60 byłych hutników, którzy stracili pracę w ISD Huta Częstochowa. Dotacja do jednego stanowiska może wynieść maksymalnie 21 670 zł.

Dotąd w urzędzie pracy zarejestrowało się 843 byłych hutników oraz 69 osób z firm kooperujących z hutą. Każda z nich może być objęta wsparciem przez częstochowski Powiatowy Urząd Pracy w ramach programu "Pomoc dla hutników".

Hutnicy, którzy stracili lub stracą pracę w zakładzie mogą skorzystać ze szkoleń, staży, dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Program przewiduje również zatrudnianie ich na refundowanych stanowiskach.

Na realizację programu samorząd Częstochowy dostał ok. 4,1 mln zł z Funduszu Pracy, z czego ok. 1,3 mln zł - jak poinformowała w poniedziałek PAP Barbara Biernacka z PUP - mogą przeznaczyć na 60 nowych miejsc pracy utworzonych przez przedsiębiorców. - Nie wykluczamy, że w przypadku gdy zainteresowanie będzie duże, pula pieniędzy na tworzenie nowych stanowisk pracy zostanie zwiększona - poinformowała Biernacka.

Refundacja na stworzenie jednego stanowiska pracy może wynieść maksymalnie 21 670 zł.

Dodała, że dotąd na apel urzędu pracy skierowany do przedsiębiorców o współpracę przy aktywizacji i zatrudnianiu byłych pracowników huty odpowiedziało m.in. 12 firm, które złożyły wnioski o refundację 37 stanowisk pracy - głównie ślusarzy i spawaczy.

Środki przeznaczone na program "Pomoc dla hutników" mają wystarczyć na różne formy pomocy dla 270 osób. Dotąd - jak powiedziała Biernacka - do projektu zgłosiło się 211 osób, z czego największa grupa zainteresowana jest szkoleniami m.in. z zakresu programowania obrabiarek CNC, obsługi koparko-ładowarki. Wielu chętnych chce uczestniczyć w kursie prawa jazdy kat. C i D. Pojedyncze osoby zainteresowane są kursami języków obcych oraz grafiki komputerowej.

Redukcję zatrudnienia w ISD Huta Częstochowa rozpoczęto kilka miesięcy temu. Zakład zatrudniający ok. 3050 pracowników, poinformował, że planuje zwolnić ok. 1,5 tys. osób. W maju ogłoszono program dobrowolnych odejść. Skorzystało z niego ok. 1250 pracowników. Pod koniec września zdecydowano o rozpoczęciu zwolnień grupowych. Mają one objąć osoby, które nie zdecydowały się na dobrowolne odejście - 250-300.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.