Czekamy na regulacje prawne

fot: Maciej Dorosiński

Hideo Yata, menadżer Chugoku Electric Power

fot: Maciej Dorosiński

Japończycy interesują się metanem z kopalń Kompanii Węglowej. Skąd owe zainteresowanie? Wyjaśniamy to w rozmowie z Hideo Yatą, menedżerem z japońskiej firmy Chugoku Electric Power:

Temat ten rozwinął się w wyniku kontaktów z polskim Ministerstwem Środowiska, a także poprzez kontakty z Kompanią Węglową, która zadecydowała, że kopalnie Knurów-Szczygłowice i Sośnica-Makoszowy zostaną objęte współpracą w zakresie odzyskiwania metanu. Nie można także zapomnieć o udziale Yoshiho Umedy (japoński przedsiębiorca związany z Polską, który działał na rzecz wdrożenia protokołu z Kioto, zmarł w maju 2012 r. - red.), który przez znaczną część swojego życia podejmował starania, aby wprowadzić japoński przemysł na Śląsk.

Czy w zakresie zagospodarowania metanu jesteście zainteresowani współpracą z innymi kopalniami?
Na dzień dzisiejszy współpracujemy z trzema kopalniami. Są to Borynia-Zofiówka, Knurów-Szczygłowice i Sośnica-Makoszowy. Dalsze działania w sprawie metanu uzależniamy od tego, jak potoczą się sprawy związane z protokołem z Kioto i jakie będą uwarunkowania prawne związane z emisją gazów cieplarnianych.

Jaką ilością zredukowanych jednostek emisji jesteście jeszcze zainteresowani?
Na razie zrealizowaliśmy cele w zakresie ERU, które założyliśmy sobie parę lat temu. Aktualnie nie mamy żadnych prognoz w tym względzie. Jak już wspomniałem, dalsze działania uzależniamy od sytuacji prawnej.

Jak Pan postrzega działania Unii Europejskiej, która chce zaostrzyć politykę klimatyczną? Czy echa tych działań docierają do Japonii?
Muszę przyznać, że nie tylko Unia Europejska zaostrza te warunki. Japonia również podejmuje intensywne działania w tym względzie. Zobaczymy także, co pokażą kolejne konferencje klimatyczne.

Japonia kojarzona jest przede wszystkim z energią atomową. Po katastrofie w Fukushimie spadło jednak zaufanie do tego typu energii. Jak zatem wygląda obecny japoński miks energetyczny?
Dotychczas mieliśmy bardzo prosty układ: jedna trzecia energii pochodziła z atomu, jedna trzecia z odnawialnych źródeł energii i jedna trzecia z węgla. Po awarii w Fukushimie część przypadająca na atom uległa zmniejszeniu i jest to poważny problem. Niemniej jednak mocno rozwijają się odnawialne źródła energii oraz czyste technologie węglowe. Z tymi dziedzinami związane są duże nadzieje. Obecnie jednak japoński miks energetyczny jest nieco zachwiany.

Na które źródło energii stawia Chugoku Electric Power - spółka, którą Pan reprezentuje?
Swoją uwagę skupiamy przede wszystkim na węglu, który importujemy z Indonezji i Australii.

A nie myśleliście nigdy o polskim węglu?
Myśleliśmy i wiemy, że węgiel z Polski cechuje wysoka jakość. Jednak dystans między Polską a Japonią jest ogromny, co przekłada się na koszty transportu. Ale w przyszłości, kto wie...

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.