Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 084.36 USD (-1.43%)

Srebro

83.61 USD (-2.07%)

Ropa naftowa

101.75 USD (+5.03%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.12%)

Miedź

5.82 USD (-1.02%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 084.36 USD (-1.43%)

Srebro

83.61 USD (-2.07%)

Ropa naftowa

101.75 USD (+5.03%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.12%)

Miedź

5.82 USD (-1.02%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Czas na przydomową oczyszczalnię

fot: Kajetan Berezowski

Zielone Czeki to jeden z największych w województwie śląskim konkursów związanych z ochroną środowiska, który organizujemy od wielu lat z okazji Dnia Ziemi – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach

fot: Kajetan Berezowski

Ruszył pilotażowy program pod nazwą „Przydomowa oczyszczalnia”. Od 1 lipca br. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjmuje wnioski.

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem odprowadzania ścieków jest oczywiście kanalizacja miejska.

– Niestety w naszym regionie jest wiele gmin, których mieszkańcy borykają się z brakiem sieci centralnej. I nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek mogła powstać, ze względu na ukształtowanie terenu oraz związane z tym gigantyczne koszty i nieopłacalność inwestycji – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Trzeba jednak na to znaleźć radę. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na realizację zadań polegających na zakupie i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności nie więcej niż 7,5 m sześc. na dobę właśnie w ramach programu pilotażowego „Przydomowa oczyszczalnia”.

Beneficjentami środków są osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele nieruchomości, w tym także właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych na nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste, położonych na terenie województwa śląskiego, do których będą przyłączane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 8 tys. zł.

Wnioski wraz z załącznikami należy dostarczyć do siedziby Funduszu przy ul. Plebiscytowej 19 w Katowicach w terminie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. lub do dnia wcześniejszego zakończenia bądź wstrzymania naboru zgodnie z pkt 5.2. i 5.3. regulaminu. Wnioski można wysłać pocztą, przesyłką kurierską lub dostarczyć osobiście. O terminie wpływu decyduje data dostarczenia wniosku do Funduszu.

Uwaga! Należy sporządzić je na obowiązujących formularzach dostępnych na stronie internetowej Funduszu www.wfosigw.katowice.pl w zakładce: Dofinansowanie zadań/ Ochrona Wód/ program pilotażowy Przydomowa oczyszczalnia. Kwota alokacji do dofinansowania w formie dotacji wynosi 1.000.000 zł. Wnioski rozpatrywane będą w oparciu o Regulamin naboru wniosków i udzielania dofinansowania w ramach programu pilotażowego „Przydomowa oczyszczalnia”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tereny dawnej kopalni Miechowice czeka potężna transformacja. Co tam powstanie?

"Silesia Bytom Park" to nowy rozdział w historii dawnej kopalni Miechowice. Na 26 poprzemysłowych hektarach pojawi się nowoczesne centrum aktywności gospodarczej. Tereny od SRK kupiło Towarzystwo Finansowe Silesia.

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.