Cyfrowe górnictwo węgla kamiennego na Sachalinie

fot: Creative Commons

Pod względem geograficznym wyspa Sachalin, o powierzchni ok. jednej trzeciej powierzchni Polski, jest najbardziej na północ wysuniętym elementem w ciągu wysp japońskich. Historycznie należała ona czasowo w całości do Japonii oraz po połowie do Rosji i do Japonii. Po drugiej wojnie światowej wraz z Wyspami Kurylskimi znalazła się pod panowaniem rosyjskim

fot: Creative Commons

Mimo agresji na Ukrainę zachodnie media górnicze z uwagą śledzą wydarzenia w rosyjskiej gospodarce, starając się o obiektywne relacje z zachodzących tam zmian i procesów. Do tego rodzaju informacji należą wiadomości przekazywane przez popularny na świecie brytyjski portal węglowy World Coal. O jego znaczeniu dowodzi fakt, że jest on czytany w 150 krajach na całym świecie.

Tym razem pisze on o cyfrowym sukcesie odkrywkowej kopalni energetycznego węgla kamiennego na Sachalinie. W maju kopalnia Solntsevsky przeszła na cyfrowe zarządzanie produkcją. Umożliwiło to szybką identyfikację usterek sprzętu (w tym systemów paliwowych), zmniejszenie zużycia paliwa i czasu oraz zwiększenie średniej prędkości technicznej wywrotek. Przejście na cyfrowe zarządzanie eksploatacją przyniosło pierwsze rezultaty: w czerwcu średnia wydajność wydobycia węgla wzrosła o 10 proc. Podczas ostatniego „Dnia zwiększonej produktywności”, kiedy centrum sterowania pracowało w dzień i na nocnej zmianie, zespół kopalni Solntsevsky osiągnął rekordowe dzienne urabianie górotworu w ilości 470 000 ton.

W przyszłości planowana całodobowa praca tego cyfrowego centrum. System ten pozwala operatorom szybko zidentyfikować usterki sprzętu (w tym systemów paliwowych), zmniejszyć zużycie paliwa i czas oraz zwiększyć średnią prędkość techniczną wywrotek.

Cyfryzacja przyspiesza również tempo pracy bez narażania pracowników na wypadkowe ryzyko. Następuje więcej interakcji zespołowych między różnymi służbami: dyspozytorami, kierowcami, kierownikami zmian itp.

Ponadto pracownicy zaczynają kształtować nowy nawyk mający na celu osiąganie wyników i poprawę kultury bezpieczeństwa.

Eksploatowane przez kopalnię zasoby węgla, przekraczają 300 mln ton i stanowią długoterminową bazę surowcową dla firmy. Złoża węgla występują w 18 pokładach węgla, przy czym każdy pokład ma ok. 16 m miąższości! Zastosowano tu nowoczesny i wysokowydajny sprzęt czołowych producentów, takich jak BELAZ, Komatsu, Hitachi itp.

Kopalnia Solntsevsky jest jedyną na Sachalinie firmą wydobywającą węgiel, która wykorzystuje koparki o pojemności łyżki 22 – 23 m sześciennych. Jest jednym z kluczowych pracodawców nie tylko w tym obszarze, ale także dla całego regionu Sachalin. Liczba pracowników to obecnie ponad tysiąc osób. Ponadto firma zapewnia miejsca pracy dla ponad 700 pracowników wykonawców i podwykonawców działających na terenie powiatu uglegorskiego.

Francuska firma RBL-REI zbudowała 26 km długości system przenośników łączący kopalnię z portem Szachtersk. Port ten służy jako główny terminal eksportu węgla dla East Mining Company. Węgiel jest ładowany z terminali węglowych na masowce o nośności do 3500 ton za pomocą maszyny do załadunku statków i suwnicy bramowej wyposażonej w łyżki załadunkowe o pojemności 11-14 metrów sześciennych.

Port morski posiada moce przerobowe ponad 4,4 tys. ton węgla na godzinę. Węgiel z portu Szachtersk trafia głównie do firm offshore w regionach Azji i Pacyfiku. Port ten eksportuje ok. 10 mln węgla rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.