Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.54 PLN (-0.58%)

KGHM Polska Miedź S.A.

328.35 PLN (-0.71%)

ORLEN S.A.

126.22 PLN (-0.93%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.45 PLN (0.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.85 PLN (-1.12%)

Enea S.A.

22.84 PLN (-0.70%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.30 PLN (-2.51%)

Złoto

4 800.96 USD (-0.99%)

Srebro

78.74 USD (-1.63%)

Ropa naftowa

95.10 USD (+0.60%)

Gaz ziemny

2.67 USD (+0.38%)

Miedź

6.04 USD (-0.17%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.54 PLN (-0.58%)

KGHM Polska Miedź S.A.

328.35 PLN (-0.71%)

ORLEN S.A.

126.22 PLN (-0.93%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.45 PLN (0.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.85 PLN (-1.12%)

Enea S.A.

22.84 PLN (-0.70%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.30 PLN (-2.51%)

Złoto

4 800.96 USD (-0.99%)

Srebro

78.74 USD (-1.63%)

Ropa naftowa

95.10 USD (+0.60%)

Gaz ziemny

2.67 USD (+0.38%)

Miedź

6.04 USD (-0.17%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Ćwiczenia strażaków na terenie kopalni Sośnica

1748598362 strazacy

fot: PGG KWK Sośnica

Ćwiczenia strażaków w gliwickiej kopalni

fot: PGG KWK Sośnica

Na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica w Gliwicach odbyły się trzydniowe ćwiczenia obiektowe z udziałem funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. Wydarzenie to wpisało się w obchody 30-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - poinformowała Polska Grupa Górnicza.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi kompleksową strukturę ratowniczą, która skupia zarówno jednostki Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wyspecjalizowane służby zakładowe. Na terenie miasta Gliwice i powiatu gliwickiego system ten funkcjonuje w oparciu o Komendę Miejską PSP w Gliwicach, której podlegają cztery Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze: JRG nr 1 w Gliwicach, JRG nr 2 w Gliwicach-Łabędach, JRG nr 3 w Knurowie, JRG nr 4 w Pyskowicach. System wspierają też 43 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, z których 22 są włączone do KSRG, a także Zakładowa Służba Ratownicza KWK Knurów-Szczygłowice.

Ćwiczenia w KWK Sośnica miały na celu szczegółowe zapoznanie się ze specyfiką tego rozległego i złożonego obiektu przemysłowego. Strażacy poznali infrastrukturę zakładu, w tym newralgiczne punkty pod kątem ewentualnych zdarzeń pożarowych lub wypadków technicznych.

W 2024 r. na terenie objętym działaniem KM PSP w Gliwicach odnotowano 4520 interwencji, z czego tylko 15% stanowiły pożary. Większość zdarzeń dotyczyła wypadków drogowych, katastrof budowlanych, zagrożeń chemicznych czy zdarzeń związanych z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Wymaga to od strażaków wszechstronnego przygotowania i ciągłego podnoszenia kwalifikacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia ma nowego szefa! To były prezes spółki górniczej

Leszek Pietraszek od dzisiaj zarządza Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Został właśnie jednogłośnie powołany przez Zgromadzenie GZM na jej przewodniczącego po ustąpieniu ze stanowiska Kazimierza Karolczaka. Jednocześnie Pietraszek zrezygnował ze sprawowania funkcji wicemarszałka województwa śląskiego.

MALT 2026 – czyli debata nie tylko o górnictwie

W programie tegorocznej debaty przewidziana jest sesja poświęcona wykorzystaniu doświadczeń górniczych w innych branżach gospodarki. Uczestnicy  dyskusji spróbują odnaleźć płaszczyzny wspólnych zainteresowań i realizacji celów różnych branż przemysłowych z branżą górniczą.

Gaz w Europie tanieje. Iran uda się na rozmowy z USA w Pakistanie

Ceny gazu w Europie spadły we wtorek o prawie 4 proc. w obliczu optymizmu, że Iran może przyłączyć się do negocjacji z USA w Pakistanie - informują maklerzy.

Prezes PGG uczestniczył w rozmowach o finansowaniu górnictwa w 2026 roku

Łukasz Deja, prezes Polskiej Grupy Górniczej, wziął udział w spotkaniu przedstawicieli związków zawodowych oraz zarządów spółek węglowych z kierownictwem Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Energii. Rozmowy odbyły się w poniedziałek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim i dotyczyły finansowania sektora górnictwa węgla kamiennego w 2026 roku - informuje spółka.