CSRG zaprasza na pokazy ratowników. W piątek dzień otwarty

fot: Kajetan Berezowski

Dzień otwarty CSRG to część obchodów 115-lecia ratownictwa górniczego na ziemiach polskich

fot: Kajetan Berezowski

Pokaz ewakuacji z wyrobisk podziemnych, sprawności grupy alpinistycznej oraz zawodowych ratowników górniczych, a także specjalny pokaz sprzętu gaśniczego z jego wykorzystaniem do gaszenia palącego się metanu. To największe atrakcje dnia otwartego Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, który odbędzie się w piątejk, 23 września.

Impreza w CSRG w Bytomiu - Rozbarku przy ul. Chorzowskiej 25 rozpocznie się w piątek o godz. 9. Na terenie Stacji co pół godziny będą odbywać się kolejne wydarzenia, a dzień otwarty zakończy się pokazem specjalistycznej grupy alpinistycznej. Z ciekawych wydarzeń, jakie będzie można zobaczyć w piątkowe przedpołudnie będą między innymi o godzinie: 10:00 - pokazy ewakuacji poszkodowanych z dachu budynku biurowca, o 10:30 - pokaz możliwości gaszenia palącego się metanu czy o 11:30 - pokaz ewakuacji poszkodowanego z wyrobisk podziemnych. Szczegółowy program można znaleźć tutaj

Dzień otwarty to część obchodów 115-lecia ratownictwa górniczego na ziemiach polskich. Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX wieku. W 1906 roku podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dwa lata później, w 1908 roku mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielania pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.

Warto podkreślić, że mimo zawirowań politycznych na Górnym Śląsku związanych z powstaniami śląskimi, Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX wieku bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 roku w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.

Istotne zmiany w bytomskiej stacji zaszły dopiero po II wojnie światowej, gdy cały Górny Śląsk, a wraz z nim Bytom znalazł się w granicach Polski. W 1947 roku nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 roku powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.

Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono jednak w 1958 roku. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.

Warto dodać, że w 1974 roku po czterech latach budowy oddano nowoczesny budynek Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który znajduje się przy ul. Chorzowskiej 25, zaś w 2005 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.