CP Energia: Pieniądze z nowej emisji na gazociągi
W III kwartale zarząd giełdowej spółki CP Energia chce przeprowadzić emisję ponad 3,95 mln akcji serii I. Oferta zostanie skierowana do dotychczasowych akcjonariuszy w ramach realizacji prawa poboru. Za każde pięć walorów wcześniejszych emisji będzie można nabyć jedną nową akcję.
- Zdecydowaliśmy się na ofertę z prawem poboru w odpowiedzi na oczekiwanie naszych głównych udziałowców, którzy zainteresowani są dalszym finansowaniem rozwoju spółki. Z emisji chcemy pozyskać około 30 mln zł - mówi Marcin Buczkowski, prezes CP Energii. Z jego wypowiedzi wynika, iż cena emisyjna akcji serii I może wynieść około 7,6 zł.
CP Energia pozyskane pieniądze zamierza przeznaczyć na rozbudowę sieci. - Nowe gazociągi będą głównie powstawać na wschód od Wisły, ale nie tylko - mówi prezes. Część środków może zostać przeznaczona na stacje do regazyfikacji LNG (skroplonego gazu ziemnego). Na razie zarząd nie ujawnia, ile dokładnie chce przeznaczyć na poszczególne cele.
Prezes Buczkowski zapowiada, że kierowana przez niego grupa kapitałowa powinna zdecydowanie poprawić swoje wyniki finansowe już w IV kw. 2008 r. Od tego czasu chce pokazywać zyski. Z ostatnich opublikowanych danych wynika, że w IV kw. 2007 r. CP Energia miała 0,5 mln zł straty netto.