CP Energia kupiła spółkę Krioton, budującą fabrykę w Chrzanie
CP Energia jest jedyną prywatną spółka gazową, notowaną na GPW. „Energia kupiła 100 proc. kapitału Kriotonu od P.L. Energia za 2,5 mln zł” – poinformowała w środę PAP Małgorzata Rakoca-Klesyk z firmy Energia.
Fabryka w Chrzanie jest budowana w bezpośrednim sąsiedztwie krajowych źródeł gazu ziemnego, z których będzie zaopatrywana. Energia otrzymała na tę inwestycję kredyt w kwocie 35,6 mln zł oraz – ze względu na wykorzystanie nowatorskiego procesu skraplania gazu - 22 mln zł dotacji unijnej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw – poinformowała Rakoca-Klesyk.
Zakładana wydajność fabryki w Chrzanie to 100 ton LNG w ciągu doby. „Tej wielkości produkcja pozwoli na sprzedaż 46 mln m. sześć. gazu ziemnego rocznie. Spółka zakłada, iż będzie możliwe osiągnięcie wydajności nawet na poziomie 115 ton LNG na dobę” – powiedziała Rakoca-Klesyk.
Inwestycja w Chrzanie ma zostać ukończona do końca tego roku. „Tak szybka i sprawna realizacja możliwa jest dzięki życzliwej postawie oraz sprawnej współpracy z PGNiG (...), które jest strategicznym partnerem CP Energia oraz dostawcą gazu dla spółki Krioton (...)” – mówi prezes Energi, Marcin Buczkowski. Według niego, „możliwość pozyskania dotacji unijnej w wysokości 22 mln zł będzie oznaczać zwiększenie wartości CP Energia o ponad 30 proc. w stosunku do obecnej kapitalizacji spółki”.
Budowa nowej fabryki pochłonie ok. 50 mln zł. Instalacja ma pracować w systemie ciągłym przez 15 lat. Znajdzie tutaj pracę ok. 20 osób. Planowana wartość sprzedaży Kriotonu w 2009 r. ma wynieść 60 mln zł. Proces technologiczny skraplania polega na dostarczeniu gazu ziemnego do instalacji, gdzie będzie poddany procesowi oczyszczenia z dwutlenku węgla i wilgoci. Następnie gaz ziemny zostanie skroplony przy pomocy ciekłego azotu i zmagazynowany w specjalnych zbiornikach, z których będzie transportowany do odbiorców. Energia posiada 205 kilometrów sieci gazowych wysokiego i średniego ciśnienia. Dalszych 305 kilometrów jest na etapie projektowania i uzgodnień – poinformowała PAP Rakoca-Klesyk. Podała, że na początku 2007 r. Energia rozpoczęła realizację programu zwiększenia mocy produkcyjnych LNG na terenie Federacji Rosyjskiej, poprzez spółkę zależną ZAO Kriogaz. Działa tam już pierwsza prywatna fabryka skraplania gazu ziemnego o wydajności 10 mln m. sześć. Trwa budowa drugiej.
Podobną wydajność będzie miała fabryka LNG w woj. opolskim. Inwestycja jest na etapie rozruchu technicznego – poinformowała Rakoca-Klesyk.