CP Energia kupiła spółkę Krioton, budującą fabrykę w Chrzanie

Grupa Kapitałowa CP Energia przejęła firmę Krioton spółka z o.o., która buduje w miejscowości Chrzan (Wielkopolska) największą w Europie innowacyjną fabrykę skraplania gazu ziemnego (LNG) - podął portal cire.pl za doneisieniami PAP.

CP Energia jest jedyną prywatną spółka gazową, notowaną na GPW. „Energia kupiła 100 proc. kapitału Kriotonu od P.L. Energia za 2,5 mln zł” – poinformowała w środę PAP Małgorzata Rakoca-Klesyk z firmy Energia.

Fabryka w Chrzanie jest budowana w bezpośrednim sąsiedztwie krajowych źródeł gazu ziemnego, z których będzie zaopatrywana. Energia otrzymała na tę inwestycję kredyt w kwocie 35,6 mln zł oraz – ze względu na wykorzystanie nowatorskiego procesu skraplania gazu - 22 mln zł dotacji unijnej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw – poinformowała Rakoca-Klesyk.

Zakładana wydajność fabryki w Chrzanie to 100 ton LNG w ciągu doby. „Tej wielkości produkcja pozwoli na sprzedaż 46 mln m. sześć. gazu ziemnego rocznie. Spółka zakłada, iż będzie możliwe osiągnięcie wydajności nawet na poziomie 115 ton LNG na dobę” – powiedziała Rakoca-Klesyk.

Inwestycja w Chrzanie ma zostać ukończona do końca tego roku. „Tak szybka i sprawna realizacja możliwa jest dzięki życzliwej postawie oraz sprawnej współpracy z PGNiG (...), które jest strategicznym partnerem CP Energia oraz dostawcą gazu dla spółki Krioton (...)” – mówi prezes Energi, Marcin Buczkowski. Według niego, „możliwość pozyskania dotacji unijnej w wysokości 22 mln zł będzie oznaczać zwiększenie wartości CP Energia o ponad 30 proc. w stosunku do obecnej kapitalizacji spółki”.

Budowa nowej fabryki pochłonie ok. 50 mln zł. Instalacja ma pracować w systemie ciągłym przez 15 lat. Znajdzie tutaj pracę ok. 20 osób. Planowana wartość sprzedaży Kriotonu w 2009 r. ma wynieść 60 mln zł. Proces technologiczny skraplania polega na dostarczeniu gazu ziemnego do instalacji, gdzie będzie poddany procesowi oczyszczenia z dwutlenku węgla i wilgoci. Następnie gaz ziemny zostanie skroplony przy pomocy ciekłego azotu i zmagazynowany w specjalnych zbiornikach, z których będzie transportowany do odbiorców. Energia posiada 205 kilometrów sieci gazowych wysokiego i średniego ciśnienia. Dalszych 305 kilometrów jest na etapie projektowania i uzgodnień – poinformowała PAP Rakoca-Klesyk. Podała, że na początku 2007 r. Energia rozpoczęła realizację programu zwiększenia mocy produkcyjnych LNG na terenie Federacji Rosyjskiej, poprzez spółkę zależną ZAO Kriogaz. Działa tam już pierwsza prywatna fabryka skraplania gazu ziemnego o wydajności 10 mln m. sześć. Trwa budowa drugiej.

Podobną wydajność będzie miała fabryka LNG w woj. opolskim. Inwestycja jest na etapie rozruchu technicznego – poinformowała Rakoca-Klesyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.