COP24: w pawilonach narodowych promocja OZE, w polskim - elektromobilności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jednym z organizatorów imprezy jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, ściśle współpracująca od lat z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Katowicach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Większość państw w pawilonach narodowych zaprezentowanych na szczycie klimatycznym COP24 promuje odnawialne źródła energii. W pawilonie polskim przygotowanym przez Lasy Państwowe dominuje promocja elektromobilności i zalesiania.

Polski pawilon - jak poinformowała PAP Jolanta Stankiewicz z Lasów Państwowych - zajmuje 350 m kw.

- Hasłem przewodnim pawilonu jest "człowiek-natura-technologia", co można zauważyć w poszczególnych elementach wystawy. W naszym pawilonie promujemy m.in. leśną gospodarkę węglową i elektromobilność - powiedziała Stankiewicz.

W pawilonie można usłyszeć odgłosy zwierząt, a także (po naciśnięciu przycisku) poczuć zapach lasu. Ponadto swoje stoisko ma tutaj sklep Lasów Państwowych "Dobre z lasu", w którym można spróbować m.in. wyrobów wędliniarskich z dziczyzny lub jelenia, a także przetworów z owoców leśnych czy ciastek żołędziowych. "Dobre z lasu" ma teraz jedną siedzibę stacjonarną w Warszawie przy ul. Grójeckiej.

Wśród drewnianych beli, które - jak powiedziała Stankiewicz - mają symbolizować las, umieszczono kilka ekranów, na których wyświetlane są informacje dotyczące polskich inwestycji w elektromobilność, w tym rozwoju elektrycznego transportu publicznego. Wyświetlane są także filmy i wizualizacje promujące domy z drewna.

Każdego dnia polskiemu pawilonowi patronuje inny partner. Dotychczas były to m.in. PKN Orlen, Lotos i Polski Komitet Energii Elektrycznej. Patroni proponuję codziennie inne zagadnienie, wokół którego koncentrują się dyskusje.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że polski pawilon zdecydowanie wyróżnia się na tle innych.

- Wyróżnia się designem i wyglądem - jest tam naprawdę tłumnie - zauważył.

- Można tam zobaczyć nie tylko jak Lasy Państwowe wykorzystują innowacje, jak współpracują ze środowiskiem naturalnym, z przyrodą, ale także posmakować wielu dobrych rzeczy, pochodzących z naszych lasów - mówił Kwieciński.

We wtorek po południu polski pawilon odwiedził prezydent Andrzej Duda, który obejrzał fragment filmowej prezentacji Lasów Państwowych, współgospodarza narodowego stoiska. W wystroju stoiska wykorzystano m.in. drewno, promując ideę zwiększenia pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Prezydent mówił, że "podoba" mu się wygląd pawilonu.

Obok polskiego pawilonu znajduje się pawilon stolicy Górnego Śląska - Katowic. Wystawa w pawilonie katowickim wywołała dużo komentarzy m.in. w mediach społecznościowych z powodu eksponowania węgla kamiennego. W podłożu pawilonu umieszczono za oszkloną powierzchnią bryłki węgla, na których "posadzono" trawę. Ponadto w skrzynkach, do których również wsypano węgiel, można zobaczyć gabloty z wystawą "produktów węglowych", w tym mydła "sadza soap" oraz biżuterii z elementami węgla. Jak przekonuje na swojej stronie internetowej producent "kosmetyków węglowych" - mydła w kształcie i o barwie czarnej bryłki są one wolne od parabenów i syntetycznych środków czy sztucznych barwników, lecz zawierają dodatek węgla aktywnego.

- Pierwszy raz widzę takie kosmetyki. Myślę, że to ciekawy, choć kontrowersyjny pomysł - powiedział PAP Mamadou z jednej z senegalskich organizacji pozarządowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".