COP24: główne punkty sporu w dokumencie końcowym tajne

1496931576 henryk kowalczyk kprm

fot: KPRM

- Był to bezmyślny zakup za 11 mld zł w 2011 r. Rany trzeba będzie leczyć bardzo, bardzo długo - powiedział Henryk Kowalczyk o kopalni Sierra Gorda w Chile

fot: KPRM

- Nie można powiedzieć dziś, jaki będzie ostateczny termin zakończenia szczytu ONZ w Katowicach, negocjacje na pewno będą jeszcze prowadzone w sobotę - poinformował dziennikarzy w piątek, 14 grudnia, minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Oficjalnym terminem zakończenia szczytu, był piątek 14 grudnia. Minister środowiska oficjalnie potwierdził, że tak się nie stanie.

- Jutro na pewno będą trwały negocjacje - powiedział Kowalczyk.

Minister pytany, czy sobota będzie ostatecznym terminem, odpowiedział, że "nie można powiedzieć dziś, co jest ostatecznym tematem".

- Dziś mówimy ze przedłużamy na sobotę, a co będzie dalej, to się okaże. Jest wiele godzin do końca soboty - dodał.

Kowalczyk nie chciał ujawnić, jakie są główne punkty sporu w dokumencie końcowym.

- Trwają nieoficjalne rozmowy, spotkanie bilateralne. Mówienie o tym byłby niestosowne. (...) Tekst jest długi, jest jeszcze trochę szczegółów do uzgodnienia - wskazał.

Minister dodał, że dla Polski istotne jest, by dokument końcowy odzwierciedlał "ducha Porozumienia paryskiego, aby zachować, nie podnosić już ambicji redukcyjnych". Kowalczyk podkreślił, że najpierw powinniśmy zrealizować cele klimatyczne, do których zobowiązaliśmy się w Paryżu, dopiero później mówić o ewentualnym podniesieniu ambicji.

W czwartek wieczorem polska prezydencja przedstawiła projekt dokumentu końcowego. Według nieoficjalnych informacji PAP, zawierał on już znacznie mniej punktów spornych (ok. 200). Wcześniej było to ok. 600.

Z informacji PAP wynika ponadto, że prawdopodobnie polska prezydencja w piątek późnym popołudniem ma przedstawić stornom kolejny projekt końcowego dokumentu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.