Conbelts od 30 lat rozwija technologię

1523532732 conbelts arc

fot: Conbelts SA

Bytomski zakład przez cały czas inwestuje w modernizację linii produkcyjnych i opracowanie nowych technologii, które sprawiają, że taśmy z Conbelts legitymują się najwyższą jakością. Co ważne, zarówno taśmy gumowe, jak i z PVC spełniają najwyższe i najbardziej restrykcyjne wymagania klasy bezpieczeństwa C1

fot: Conbelts SA

Fabryka w Łagiewnikach jest najnowszą i jedną z najnowocześniejszych fabryk taśm przenośnikowych w Europie. Taśmy z bytomskiego Conbelts SA dają gwarancję najwyższej jakości i bezpieczeństwa.

Conbelts SA to spółka, która jest kontynuatorem kilkudziesięcioletniej tradycji i doświadczenia produkcji taśm przenośnikowych w Bytomiu. Pierwszy zakład, który produkował taśmy gumowe wykorzystywane w polskich kopalniach, powstał pod koniec lat 40. XX wieku w bytomskiej dzielnicy Miechowice.

Z czasem jednak z gumowymi taśmami zaczęły w coraz większym stopniu konkurować produkty z PVC. Problemem był fakt, że guma łatwo ulegała zapaleniu. Punktem zwrotnym w historii górnictwa był pożar spowodowany zapaleniem się taśmy przenośnikowej w angielskiej kopalnii Creswell, po którym tamtejsze władze górnicze (National Coal Board) wyznaczyły rygorystyczne kryteria dotyczące właściwości palnych taśm. W efekcie jedynie taśmy z PVC spełniały te wymagania.

W Polsce pierwszym zakładem, który rozpoczął w latach 70. produkcję trudnopalnych taśm przenośnikowych z PVC, był bydgoski Stomil. Była to jednak technologia obarczona poważnymi wadami. Dlatego w kolejnej dekadzie w Głównym Instytucie Górnictwa rozpoczęły się prace nad nową technologią produkcji. Zespołem kierował prof. dr hab. inż. Bronisław Zyska, który był prekursorem i patronem rozwoju nowej dziedziny, jaką była wtedy jeszcze górnicza inżynieria materiałowa. Efektem prac zespołu był patent uzyskany w 1986 r., a jeszcze w tym samym roku rozpoczęła się budowa nowego zakładu produkcyjnego w Bytomiu-Łagiewnikach. Nowoczesna fabryka, powstała jako część Centrali Zaopatrzenia Górnictwa, została otwarta w 1988 r. Wtedy też do Łagiewnik przeniesiono produkcję gumowych taśm przenośnikowych z Zakładów Gumowych Górnictwa z Miechowic.

Obecnie bytomska firma, która po prywatyzacji działa pod nazwą Conbelts SA, to jeden z czołowych producentów taśm przenośnikowych w Europie. Od uruchomienia produkcji w 1989 r. bytomskie zakłady wyprodukowały kilkanaście tysięcy kilometrów taśm, które są eksploatowane m.in. w kopalniach w Polsce, Rosji, Australii, Czechach, Turcji i na Ukrainie. W Bytomiu, oprócz taśm z PVC, są również produkowane taśmy gumowe na bazie własnych autorskich receptur, opracowanych w dziale produkcji mieszanek gumowych Conbelts.

Bytomski zakład przez cały czas inwestuje w modernizację linii produkcyjnych i opracowanie nowych technologii, które sprawiają, że taśmy z Conbelts legitymują się najwyższą jakością. Co ważne, zarówno taśmy gumowe, jak i z PVC spełniają najwyższe i najbardziej restrykcyjne wymagania klasy bezpieczeństwa C1.

- Istotnym elementem strategii naszej firmy jest wdrażanie innowacyjnych projektów. Niedawna inwestycja, realizowana w naszym zakładzie w postaci zakupu nowego kalandra oraz nowego laboratorium połączonego z działem R&D, pomaga dopracowywać technologię produkcji, której mogą nam pozazdrościć najwięksi światowi gracze na rynku. Dodatkowo nasze nowe przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe pozwala wypracować naszej firmie nie tylko przewagę technologiczną nad innymi produktami będącymi obecnie na rynku, ale otworzyło również drzwi na nowych partnerów, którzy poszukują produktów niezawodnych i bezpiecznych – podkreśla Ewelina Polak, kierownik Działu Technologicznego w Conbelts.

- Chcemy również, aby nasze produkty zapewniały maksimum bezpieczeństwa pracownikom obsługującym przenośniki taśmowe w podziemiach kopalń, gdzie ryzyko związane z pożarami i ich skutkami jest dużo większe niż gdziekolwiek indziej. Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach zawsze była dla Conbelts SA priorytetowym wyzwaniem. Nasi odbiorcy zauważyli to i z roku na rok zwiększa się wolumen sprzedaży na korzyść specjalistycznych taśm trudnopalnych SafeCon®belts z najwyższą klasą bezpieczeństwa elektrycznego i pożarowego – klasą C-1, która jest wykładnikiem poprawy bezpieczeństwa w kopalniach dołowych - mówi Marzanna Peukert, wiceprezes zarządu Conbelts.

Linia taśm SafeCon®belts to produkt, który uzyskał najwięcej prestiżowych nagród i wyróżnień. Wersja SafeCon®belts Extreme, czyli taśma o wytrzymałościach powyżej 3000 kN, zajęła pierwsze miejsce w konkursie Innowacyjny Produkt na Międzynarodowych Targach Górnictwa i Energetyki Katowice 2013. Za przykład może posłużyć również fakt, że na produktach z linii SAFE, które cechują się najwyższymi normami jakościowymi, oparty jest system transportu ludzi w kopalniach Wesoła i Janina.

- Conbelts SA kontynuuje spuściznę ponad siedemdziesięciu lat historii doskonalenia technologii produkcji taśm przenośnikowych. Przez ten czas firma skutecznie wprowadzała wiele innowacyjnych produktów i miała znaczący wpływ na ustanawianie nowych standardów bezpieczeństwa eksploatacji taśm przenośnikowych. Wieloletnia, ścisła współpraca z kopalniami i niezależnymi jednostkami badawczymi pozwoliła ugruntować pozycję na polskim rynku, ale również otworzyła nowe rynki zbytu. Aktualnie, jako jedyna polska firma górnicza, skutecznie sprzedaje swoje produkty w Australii, rynku niezwykle wymagającym, ale również bardzo nowoczesnym. Spełniając restrykcyjne wymagania rynku australijskiego, nasze taśmy potwierdziły swoją jakość a ciężka praca, którą w to włożyliśmy, jeszcze przez wiele lat będzie przynosić korzyści - podsumowuje prezes Peukert.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.