Co z prywatyzacją KHW?
fot: ARC
Emisja obligacji przez KHW tworzy alternatywę dla planowanego wcześniej na 2009 rok debiutu na giełdzie a gdyby jednak do niego doszło, będzie dobrym uzupełnieniem oferty dla przyszłych akcjonariuszy (obligacje zamienne)
fot: ARC
Katowicki Holding Węglowy (KHW), drugi pod względem wielkości producent węgla energetycznego w kraju, który przygotowuje się do prywatyzacji poprzez giełdę w przyszłym roku, zamierzał zdobyć kapitał na inwestycje najpierw z emisji obligacji - napisał „Puls Biznesu” .
Jesienią ubiegłego roku walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli minister gospodarki, pozytywnie zaopiniowało wniosek zarządu KHW, którym kieruje Stanisław Gajos. Kilka miesięcy temu prezes spółki liczył, że sfinalizuje sprawę w połowie tego roku i zdobędzie około 300 mln zł na niezbędne inwestycje w kopalniach.
— Nadal prowadzimy rozmowy z konsorcjum banków dotyczące warunków emisji obligacji — mówi Ryszard Fedorowski, rzecznik katowickiego holdingu.
Z informacji \"PB\" wynika, że z powodu spadku wydobycia i zysków banki usztywniły stanowisko. Ubiegły rok holding zakończył zyskiem netto 22,9 mln zł, wobec zakładanych blisko 70 mln zł (prognozowany zysk na ten rok ma wynieść 57,8 mln zł).
Rada nadzorcza KHW, której przewodniczy prof. Zdzisław Kłeczek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zaleciła KHW zwiększenie produkcji. Nie będzie to łatwe, ponieważ holding potrzebuje pieniędzy na inwestycje, a te miały pochodzić m.in. z emisji obligacji. KHW miał być liderem w tym zakresie w branży.
W \'\"Rzeczpopsolitej\" czytamy, że władze Katowickiego Holdingu Węglowego szukają alternatywnej ścieżki prywatyzacji. Być może akcje KHW, których debiut na giełdzie jest planowany na pierwszą połowę 2009 r., pojawią się też na zagranicznych parkietach
Władze KHW przyznają, że choć cały czas szykują się na GPW, szukają alternatywnej ścieżki prywatyzacji. Potwierdził to niedawno w rozmowie z „Rz” wicepremier Waldemar Pawlak. W KHW o alternatywie nie mówi się wiele poza tym, że jest opracowywana.
Z informacji „Rz” wynika, że oprócz innej niż giełdowa ścieżki prywatyzacji rozważany jest także debiut na parkietach zagranicznych. Na jakich? Tego nie wiadomo. Decydując się na takie rozwiązanie, KHW poszedłby w ślady New World Resources – holenderskiego koncernu wydobywczego, którego głównym ogniwem jest czeski OKD Zdenka Bakali. NWR, który w maju zadebiutował w Warszawie, pojawił się jednocześnie na giełdach w Londynie i Pradze.