Co z prywatyzacją KHW?

KHW LOG Os

fot: ARC

Emisja obligacji przez KHW tworzy alternatywę dla planowanego wcześniej na 2009 rok debiutu na giełdzie a gdyby jednak do niego doszło, będzie dobrym uzupełnieniem oferty dla przyszłych akcjonariuszy (obligacje zamienne)

fot: ARC

Węglowy holding miał być liderem emisji obligacji w branży. W połowie roku miały one trafić do inwestorów. Nie trafiły.

Katowicki Holding Węglowy (KHW), drugi pod względem wielkości producent węgla energetycznego w kraju, który przygotowuje się do prywatyzacji poprzez giełdę w przyszłym roku, zamierzał zdobyć kapitał na inwestycje najpierw z emisji obligacji - napisał „Puls Biznesu” .

Jesienią ubiegłego roku walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli minister gospodarki, pozytywnie zaopiniowało wniosek zarządu KHW, którym kieruje Stanisław Gajos. Kilka miesięcy temu prezes spółki liczył, że sfinalizuje sprawę w połowie tego roku i zdobędzie około 300 mln zł na niezbędne inwestycje w kopalniach.

— Nadal prowadzimy rozmowy z konsorcjum banków dotyczące warunków emisji obligacji — mówi Ryszard Fedorowski, rzecznik katowickiego holdingu.

Z informacji \"PB\" wynika, że z powodu spadku wydobycia i zysków banki usztywniły stanowisko. Ubiegły rok holding zakończył zyskiem netto 22,9 mln zł, wobec zakładanych blisko 70 mln zł (prognozowany zysk na ten rok ma wynieść 57,8 mln zł).

Rada nadzorcza KHW, której przewodniczy prof. Zdzisław Kłeczek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zaleciła KHW zwiększenie produkcji. Nie będzie to łatwe, ponieważ holding potrzebuje pieniędzy na inwestycje, a te miały pochodzić m.in. z emisji obligacji. KHW miał być liderem w tym zakresie w branży.

W \'\"Rzeczpopsolitej\" czytamy, że władze Katowickiego Holdingu Węglowego szukają alternatywnej ścieżki prywatyzacji. Być może akcje KHW, których debiut na giełdzie jest planowany na pierwszą połowę 2009 r., pojawią się też na zagranicznych parkietach

Władze KHW przyznają, że choć cały czas szykują się na GPW, szukają alternatywnej ścieżki prywatyzacji. Potwierdził to niedawno w rozmowie z „Rz” wicepremier Waldemar Pawlak. W KHW o alternatywie nie mówi się wiele poza tym, że jest opracowywana.

Z informacji „Rz” wynika, że oprócz innej niż giełdowa ścieżki prywatyzacji rozważany jest także debiut na parkietach zagranicznych. Na jakich? Tego nie wiadomo. Decydując się na takie rozwiązanie, KHW poszedłby w ślady New World Resources – holenderskiego koncernu wydobywczego, którego głównym ogniwem jest czeski OKD Zdenka Bakali. NWR, który w maju zadebiutował w Warszawie, pojawił się jednocześnie na giełdach w Londynie i Pradze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.