Co się zmieni w nowym prawie górniczym?

Rząd przyjął projekt nowego prawa geologicznego i górniczego. Zmiany, jakie zawierać ma nowa ustawa, przejrzała w piątek Informacyjna Agencja Radiowa.

Uproszczenie procedury przetargowo-koncesyjnej oraz przepisów dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą o charakterze górniczym przewiduje projekt nowelizacji Prawa Geologiocznego i Górnicze. Przyjęty właśnie przez rząd projekt zmian ustawy z 1994 roku trafi wkrótce do Sejmu. Nowelizacja porządkuje w sposób zasadniczy to, do kogo należą kopaliny strategiczne, a do kogo pozostałe. Za tym idzie uproszczenie procedury związanej z ich wydobyciem i eksploatacją. Jak wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości, główny geolog kraju Jacek Jezierski, kopaliny strategiczne istotne dla rozwoju gospodarczego kraju, czyli węgiel kamienny i brunatny, ropa, gaz i rudy metali pozostają własnością Skarbu Państwa i niezależnie od położenia, ich wydobyciu i eksploatacji będą nadal towarzyszyły duże wymogi i szczegółowa procedura koncesyjna. Duże ułatwienia będą mieli za to przedsiębiorcy zajmujący się wydobyciem pozostałych kopalin, bo będą one własnością właścicieli gruntów, na ktorych się znajdują. W tych przypadkach zostanie zlikwidowana koncesja,a co za tym idzie wystarczającym dokumentem wymaganym przez urząd od przedsiębiorcy będzie przedstawienie jedynie projektu prac geologicznych. Zgodnie z nowelizacją wiele spraw proceduralnych zostanie przekazana na niższy szczebel, co oznacza, że zamiast kierować się do urzędu ministra sprawiedliwości, sprawę będzie można załatwić już u marszałka wojewdztwa, a nawet starosty. Dla drobnych i średnich przedsiębiorców rząd wprowadza ponadto możliwość wydobywania bez koncesji piasku i żwiru na własne potrzeby- do 10 metrów sześcienncyh rocznie. Oznacza to, że budując na przykład dom będzie można bez zbędnych zezwoleń na własny użytek wydobyć piasek. Wiceminister Jezierski zaznaczył, że osoby, które tak robiły do tej pory nie wiedziały nawet, że łamią ustawę Prawo Geologiczne i Górnicze. Natomiast prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa podkreślił, że uproszczenie procedur wcale nie oznacza, iż zniknie kontrola zakładów o charakterze geologiczno-górniczym. Organy nadzorujące zakłady górnicze planują zakupić nowoczesny sprzęt pomiarowy do wykrywania na przykład nielegalnych żwirowisk. W dużych zakładach górniczych kontrole będą rzadsze, ale - jak zapewnia prezes WUG - nie wpłyną na obniżenie bezpieczeństwa w koplaniach. Wśród proponowanych przez rząd zmian znalazły się także przepisy dotyczące poszukiwania i wydobycia wód leczniczych i termalnych. Właściciele gruntów zainteresowanych takimi poszukiwaniami będą mogli to robić za pośrednictwem urzędów marszałkowskich, a nie jak dotychczas ministra śrdowiska. Również i w tych przypadkach nie będzie potrzebna koncesja, a jedynie projekt prac geologicznych. Ponadto zgodnie z nowelizacją ustawy przedsiębiorca prowadzący zakład o charakterze górniczym nie będzie musiał posiadać zorganizowanej służby ratowniczej - ten obowiązek będzie mógł powierzyćna przykład straży pożarnej. Przedsiębiorca taki będzie też zwolniony z opłaty eksploatacyjnej w sytuacji, gdy jej wysokość obliczona za półrocze nie przekracza 300 złotych. Inne tego typu rozliczenia będą mogły być dokonywane co pół roku, a nie kwartalnie. Natomiast tam, gdzie - w myśl nowych przepisów - zostaje zlikwidowana koncesja wystarczającym dokumentem będzie projekt prac geologicznych.

Czytaj też:
Rząd przyjął projekt ustawy Prawo geologiczne i górnicze

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.