Ciepłownictwo: węzły indywidualne dla Warszawy gotowe

fot: ARC

Duże wahania franka mogą być w najbliższym czasie tendencją trwałą

fot: ARC

110 mln zł (z tego 35 mln zł ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy) kosztowała likwidacja w Warszawie 111 węzłów grupowych i budowa 811 indywidualnych węzłów cieplnych oraz ok. 41 km sieci ciepłowniczej. Projekt „Węzły indywidualne dla Warszawy” realizowała przez 5 lat Grupa Veolia.

Dla mieszkańców dzielnic: Mokotów, Wola, Praga Południe, Żoliborz, Bielany, Śródmieście i Ochota oznacza to "prowadzenie własnej niezależnej gospodarki ciepłem, a więc samodzielne podejmowanie decyzji o tym, w jakim terminie i przy jakiej temperaturze zostanie włączone i wyłączone ogrzewanie w budynku". A efektem tych możliwości mogą być niższe opłaty za ciepło.

Dzięki wybudowaniu węzłów indywidualnych mieszkańcy uzyskują możliwość korzystania z ciepłej wody z sieci ciepłowniczej. To umożliwia likwidację piecyków gazowych, co podnosi standard oraz bezpieczeństwo budynku. Dzięki inwestycji zmniejsza się emisję pyłów, gazów cieplarnianych i substancji niebezpiecznych. Ponadto projekt zakłada ograniczenie strat ciepła na tzw. przesyle. A to skutkuje konkretnymi oszczędnościami – rocznie 148771 GJ. Taką ilością ciepła można ogrzać ok. 10 tys. energooszczędnych mieszkań o powierzchni 50 m kw.

Wykonawca inwestycji nie ograniczył się do realizacji jej od strony wyłącznie czysto technicznej. Zorganizował 61 spotkań, w których uczestniczyło ok. 750 mieszkańców i administratorów budynków w zakresie efektywności energetycznej oraz zagadnień związanych z termomodernizacją, tak od strony technicznej, jak i finansowej.

- Na uwagę zasługuje również fakt, iż modernizacja systemu ciepłowniczego miasta wpisuje się bezpośrednio w plan działań zmierzających do ograniczenia problemu smogu poprzez inwestycje w rozwój tzw. ciepła systemowego. Wyrażam nadzieję, że doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji tego projektu oraz jego efekty będą inspiracją dla podejmowania podobnych działań przez zarządców sieci ciepłowniczych innych miast w Polsce – chwali Guido Beltrani, dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce w ramach szwajcarskiej pomocy dla 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski Fundusz Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln CHF).

Grupa Veolia w Polsce prowadzi działalność w 75 miastach, w 41 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki: Veolia Energia Polska(holding) oraz 7 głównych spółek operacyjnych. Koncern w całym świecie zatrudnia ok. 163 tys. pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.